Լ. Ալավերդյան. Հայաստանի քաղաքական էլիտան պատրաստ չէ որևէ միություն մտնելու
Հայաստանի այսօրվա ներքաղաքական պատկերը անհանգստացնում է ցանկացած մտածող մարդու։ Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը ասաց «Ընդդեմ իրավական կամայականության» ՀԿ տնօրեն, Հայաստանի մարդու իրավունքների առաջին պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանը։
Նրա խոսքով` ՀՀԿ-ում ոչ բոլորն են ցանկանում, որ Հայաստանը հեռանա Եվրոպայից և, քանի որ Եվրոպան հենց այնպես թողնելը ծանր գործ է, ուստի Հայաստանը կարող է խաղաղարարի դեր ստանձնել Եվրոպայի և Ռուսաստանի միջև։
Լ․ Ալավերդյանի խոսքով` Հայաստանի քաղաքական էլիտան այսօր պատրաստ չէ որևէ միություն մտնելու, քանի որ դա ենթադրում է հավասար գործընկերություն և համարժեք փոխզիջումներ։ Նրա կարծիքով, սակայն, որևէ միություն մտնելը չի նշանակում, որ երկիրը իր սուվերենությունը կորցնում է, այլ ընդհակառակը, դրանով ցուցադրում է այն:
Անդրադառնալով Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հայտարարությանը` ՀՀ-ի` Մաքսային միություն մտնելուն, նա նշեց, որ մեր պատասխանը համարժեք չէր, իսկ Ա. Լուկաշենկոն կապ չունի Հայաստանի եվրաինտեգրման գործընթացների հետ, ոչ էլ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հետ, չնայած որ Մինսկը Բելառուսի մայրաքաղաքն է:
Լ․Ալավերդյանը նաև նշեց, որ Թուրքիան, օգտվելով այն առիթից, որ Ադրբեջանը երբեք չի դառնա Մաքսային միության անդամ, փորձեր է անում հայտնվել այդ միությունում, և ըստ էության, այս երկրները իրարից չեն տարբերվում:

Armenian political elite not prepared for entry into any union
The political elite of Armenia are not prepared today for entry into any union because a union means equal partnership and adequate concessions, the chairwoman of Against Legal Arbitrariness NGO Larisa Alaverdian told reporters today.
Commenting on Belarusian President Alexander Lukashenko’s statement concerning Armenia’s entry into the Customs Union, Ms. Alaverdian said the response of the Armenian side was not an adequate one and that Lukashenko has nothing to do with Armenia’s integration processes.
She noted that taking advantage of the fact that Azerbaijan will never join the Customs Union, Turkey may try to occupy that niche instead of Azerbaijan.
In her words, not everyone in the Republican Party of Armenia wants estrangement from Europe. Armenia may assume the role of a peacemaker between Russia and Europe, L. Alaverdian said.