Հայաստանում այս պահին 266 հազար գործազուրկ կա
Նախորդ տարվանից մինչ այժմ գրանցված գործազուրկների միայն 9 տոկոսն է աշխատանք գտել: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանը:
«Գործազուրկների մոտ 40%-ը բարձրագույն և միջին մասնագիտական կրթություն ունի: Ամեն 6-րդը դրսի ազգականից գումար է ստանում»,-ասաց Ահարոն Ադիբեկյանը` հավելելով, որ գյուղացիները համարվում են աշխատանք ունեցողներ, բայց նրանց մեծ մասը ևս գործազուկ է ու ամբողջ ձմեռ աշխատանք չունի:
Ըստ սոցոիոլոգի ներկայացրած տվյալների, Հայաստանում այս պահին 266 հազար գործազուրկ կա. Չի աշխատում կանանց 60, իսկ տղամարդկանց 20 տոկոսը:
Անդրադառնալով գործազրկության` արտագաղթի վրա անդրադարձի մասին, սոցիոլոգն ասաց, որ մեր երկրում ավելի շատ գործատուներն են արտագաղթում. Նրանց մեծ մասը փնտրում է հարկային արտոնություններ ունեցող վայր` բիզնեսը շարունակելու համար:

Sociologist: There are 266 thousand unemployed in Armenia
Only 9% of the unemployed people, registered in Armenia since last year, were able to find a job, sociologist Aharon Adibekian told a press conference today.
“About 40% of the unemployed in the country have higher or specialized secondary education. One in six unemployed persons receives money from relatives abroad,” he said.
According to data of the sociologist, there are currently 266 thousand unemployed in Armenia. 60% of women and 20% of men are out of job.
As regards the impact of unemployment on the emigration level, Adibekian noted that most of those emigrating from Armenia are employers as they seek tax privileges to continue their business.