Հայաստանում այս պահին 266 հազար գործազուրկ կա
Նախորդ տարվանից մինչ այժմ գրանցված գործազուրկների միայն 9 տոկոսն է աշխատանք գտել: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանը:
«Գործազուրկների մոտ 40%-ը բարձրագույն և միջին մասնագիտական կրթություն ունի: Ամեն 6-րդը դրսի ազգականից գումար է ստանում»,-ասաց Ահարոն Ադիբեկյանը` հավելելով, որ գյուղացիները համարվում են աշխատանք ունեցողներ, բայց նրանց մեծ մասը ևս գործազուկ է ու ամբողջ ձմեռ աշխատանք չունի:
Ըստ սոցոիոլոգի ներկայացրած տվյալների, Հայաստանում այս պահին 266 հազար գործազուրկ կա. Չի աշխատում կանանց 60, իսկ տղամարդկանց 20 տոկոսը:
Անդրադառնալով գործազրկության` արտագաղթի վրա անդրադարձի մասին, սոցիոլոգն ասաց, որ մեր երկրում ավելի շատ գործատուներն են արտագաղթում. Նրանց մեծ մասը փնտրում է հարկային արտոնություններ ունեցող վայր` բիզնեսը շարունակելու համար:

Агарон Адибекян: В Армении есть 266 тысяч безработных
Лишь 9% безработных, зарегистрированных с прошлого года по сегодняшний день, смогли трудоустроиться, заявил сегодня на пресс-конференции социолог Агарон Адибекян.
«Около 40% безработных имеют высшее и среднее специальное образование. Каждый шестой получает деньги от родственников за рубежом», - сказал он.
По данным А.Адибекяна, в настоящее время в Армении есть 266 тысяч безработных, не работают 60% женщин и 20% мужчин.
Говоря о влиянии безработицы на уровень миграции, социолог заявил, что в Армении больше всех мигрируют работодатели, поскольку большая их часть ищет налоговые льготы для продолжения бизнеса.