ՊՆ. Մեր դիրքորոշումը միշտ մեկն է եղել` հետ վերադարձնել Հակոբ Ինջիղուլյանին
Մեր տեսակետը միշտ էլ եղել է այն, որ փորձենք Հակոբ Ինջիղուլյանին հետ վերադարձնել հայրենիք ու դա անել առանց հետագա որևէ քրեական հետապնդման: Այս մասին այսօր ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ ասաց ՀՀ ՊՆ Սեյրան Օհանյանը:
«Փորձը ցույց է տալիս, որ գերիներին կամ հետ են ուղարկում կամ ուղարկում երրորդ երկիր: Ադրբեջանը տանում է այն ուղղությամբ, որ Հակոբին ուղարկի երրորդ երկիր, իսկ Հայաստանի դիրքորոշումը մշտապես եղել է մեկը՝ հետ վերադարձնել նրան և նրա նկատմամբ որևէ քրեական հետապնում չկիրառել»,- ասաց Սեյրան Օհանյանն ու ավելացրել, որ խնդրի լուծմումը դժվարեցնում է պետական կապի բացակայությունը:
Հիշեցնենք, որ Հակոբ Ինջիղուլյանն Ադրբեջանի տարածքում է հայտնվել օգոստոսի 7-ի լույս 8-ի գիշերը: Ըստ նախնական վարկածի նա չի կողմնորոշվել տեղանքում:
Ավելի ուշ Ադրբեջանի Գերաների ու պատանդների հարցերով հանձնաժողովը հայտարարել է, որ Հակոբ Ինջիղուլյանը ցանկություն է հայտնել տեղափոխվել երրորդ երկիր:

Minister:  Our position was always the same - to bring back Injighulian
Our position has always been the same: we should try to help Hakob Injighulian return to the homeland, without any criminal prosecution in the future, Armenian Defense Minister Seyran Ohanian told journalists during a briefing in the parliament.
“Experience shows that POWs are either sent back or sent to a third country. Azerbaijan is taking steps for sending Injighulian to a third country, but Armenia’s position has always been the same: to bring back Injighulian, without starting any criminal proceedings against him,” Seyran Ohanian said, adding the problem is complicated by the absence of links between the states.
Hakob Injighulian crossed into Azerbaijan on the morning of August 8. According to a preliminary version, he lost his way.
Later Azerbaijan’s commission on POWs and hostages declared that Hakob Injighulian expressed a desire to be transferred to a third country.