Սերժ Սարգսյանը ներկա է գտնվել «Երիտասարդների ներուժը» կինոփառատոնի բացմանը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր «Մոսկվա» կինոթատրոնում ներկա է գտնվել «Երիտասարդների ներուժը» խորագրով ամերիկյան վավերագրական ֆիլմերի կինոփառատոնի բացման արարողությանը: Փառատոնը մեկնարկել է Նյու Յորքի Բրուքլին թաղամասի դպրոցներից մեկի շախմատի երիտասարդական թիմի մասին պատմող «Բրուքլինյան ամրոց» ֆիլմի պրեմիերայով, որը ցույց է տալիս, թե ինչպես է շախմատի նկատմամբ սերն օգնում երեխաներին հաղթահարել բոլոր դժվարությունները և ամրապնդում սեփական ուժերի նկատմամբ վստահությունը՝ այն մտայնությամբ, որ եթե նրանք կարող են տիրապետել աշխարհի այս ամենադժվար խաղին, ապա կյանքում կարող են հասնել ավելիին: Այս մասին հայտնում են երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
Միջոցառումը համատեղ կազմակերպել են Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը և Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնը:
Մինչ ֆիլմի ցուցադրումը Հանրապետության Նախագահը «Մոսկվա» կինոթատրոնի «Կարմիր» դահլիճում դիտել է բեմի վրա ընթացող շախմատի մրցաշարի ավարտական մասը: Միաժամանակյա խաղին երեխաների հետ մասնակցել են Հայաստանի շախմատի ազգային հավաքականի անդամներ:
Միջոցառման շրջանակներում տեղի է ունեցել նաև «Իմ ոգեշնչման աղբյուրն իմ ուսուցիչն է» թեմայով շարադրության մրցույթի հաղթողների պարգևատրման արարողությունը:

С.Саргсян присутствовал на открытия кинофестиваля «Потенциал молодежи»
Президент Армении Серж Саргсян присутствовал сегодня на церемонии открытия в кинотеатре «Москва» показа американских документальных фильмов под девизом «Потенциал молодежи». Фестиваль стартовал с премьеры фильма «Бруклинская крепость», рассказывающего о молодежной шахматной команде одной из школ нью-йоркского района Бруклин. Фильм рассказывает о том, как шахматы помогают молодым преодолевать все трудности и укрепляют веру в собственные силы.
Как сообщает пресс-служба главы государства, до начала показа президент Армении посмотрел заключительную часть шахматного турнира, проходящего в «Красном зале» кинотеатра «Москва». В одновременной игре с детьми участвовали члены сборной Армении по шахматам.
В рамках мероприятия состоялось также награждение победителей конкурса школьных сочинений по теме «Мой учитель – источник моего вдохновения».
Мероприятие организованно посольством США в Армении совместно с Центром креативных технологий «Тумо».