Ջավախահայ պատգամավոր. Վրաստանի ընտրություններում հաղթեց ժողովրդավարությունը
Վրաստանում օրերս տեղի ունեցած նախագահական ընտրություններով վերացավ երկիշխանության մթնոլորտը երկրում և այսուհետ Իվանիշվիլիի թիմը կկարողանա իրագործել իր խոստումները, այդ թվում` Ջավախքի վերաբերյալ: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ԱԺ ՀՀԿ-ական պատգամավոր, ջավախահայ Տաճատ Վարդապետյանը:
«Վրաստանի վերջին ընտրություններում հաղթեց ժողովրդավարությունն ու ես դրական հույսեր եմ կապում նոր նախագահի հետ: Հուսանք, որ նա լուծում կտա նաև Ջավախքի հետ կապված խնդիրներին: Իսկ դրանցից կարևորագույններն են հայապահպանության, լեզվի, մշակույթի խնդիրները»,- ասաց Տաճատ Վարդապետյանը:
Պատգամավորը հույս հայտնեց, որ նոր նախագահի պաշտոնավարման ընթացքում կլավանան նաև վրաց-ռուսական հարաբերությունները, ինչը դրական կանդրադառնա հայ-վրացական հարաբերությունների վրա` հատկապես այն դեպքում, որ Հայաստանը պատրաստվում է անդամակցել Մաքսային միությանը:
«Պիտի ասեմ, որ «կյանքի ճանապարհ» կարելի է անվանել աբխազական երկաթուղու վերագործարկումը, և այդ հեռանկարը շատ հետաքրքիր և դրական ապագա կարող է կանխորոշել մեր պետության ապագայի համար»,- ասաց ՀՀԿ-ական պատգամավորը:

Deputy of the Republican Party of Armenia (HHK) parliamentary faction, native of Samtskhe-Javakheti region of Georgia, Tachat Vardapetian hopes that the problems of Javakhk will be solved now that the party of Georgian Prime Minister Bidzina Ivanishvili came to power.
“Democracy won in the Georgian elections and I set my hopes on the new president. I hope he will solve the existing problems in Javakhk, in particular, problems related to the preservation of the Armenian language and culture”, the MP said.
T. Vardapetian is also hopeful that Georgian-Russian relations will improve, which will have a positive effect on the Armenian-Georgian relationship, especially taking into account Armenia’s decision to join the Customs Union.