Վ. Սարգսյան. Երբ Սեֆիլյանը դիմի, այդ ժամանակ աշխատակազմը որոշում կկայացնի
2014 թ.-ի պետբյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ այսօր ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Զարուհի Փոստանջյանը ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանին հարցրեց, որ եթե կառավարության օրինագծով էականորեն բարձրանա իր աշխատավարձը, ինչպե՞ս է բարձրացնելու աշխատանքի արդյունավետությունը:
Վիգեն Սարգսյանն ի պատասխան հայտարարեց, որ չի կարծում, թե աշխատավարձի բարձրացմամբ ընդլայնվելու են իր գործառույթները, բայց. «Ակնհայտ է, որ աշխատավարձը լուծում է արդյունավետ կադրային համալրման խնդիր և ոչ մի վատ բան չկա նրանում, որ մի շարք ոլորտների 230 հազարից ավելի մասնագետների աշխատավարձերն էականորեն բարձրանալու են»,- ասաց Վ. Սարգսյանը` ավելացնելով, որ իր աշխատավարձը որոշում է ոչ թե ինքը, այլ` ԱԺ-ն` կառավարության ներկայացրած սանդղակով:
Շարունակելով խոսքը` Նախագահի աշխատակազմի ղեկավարն ընդգծեց, որ Հայաստանում աշխատավարձերի բարձրացումը պետք է շարունակական լինի և դրան այլընտրանք չկա:
Պատգամավոր Փոստանջյանը հետաքրքրվեց նաև` ինչո՞ւ Արցախյան ազատամարտի հերոս Ժիրայր Սեֆիլյանին քաղաքացիություն չի շնորհվում:
«Պարոն Սեֆիլյանը մերժում ստանալուց հետո չի վերադիմել, ու քանի որ չի վերադիմել, հետևաբար` նրան քաղաքացիություն տալու որոշում չի կայացվել: Երբ վերադիմի, աշխատակազմը հնարավորինս արագ կգործի և որոշում կկայացվի»,- ի պատասխան պատգամավորի` ասաց Վ. Սարգսյանը:

No decision on Sefilian citizenship due to absence of another application
During the discussion of the 2014 draft state budget today, the leader of Heritage parliamentary faction Zaruhi Postanjian asked the Chief of Armenian President’s Staff, Vigen Sargsyan, how the increase in his salary will raise his work efficiency.
In the words of V. Sargsyan, he doesn’t believe that an increase in his salary will expand his powers. “It is obvious that salaries solve the problem of hiring qualified personnel and there is nothing wrong in raising the salaries of specialists in a number of spheres,” Vigen Sargsyan said.
Z. Postanjian asked why Zhirayr Sefilian, a hero of the Karabakh war, has not been granted Armenian citizenship.
“After being denied citizenship, Mr. Sefilian has not applied again. He didn’t file another application and for that reason a decision on granting citizenship to him was not made. The Staff will act as quickly as possible and will take a decision in case of another application,” V. Sargsyan said.