Փորձագետի բլոգ. Ադրբեջանը պաշտոնական պարզաբանման է սպասում ՌԴ-ից
Ադրբեջանի պաշտպանության նորանշանակ նախարար Զաքիր Հասանովը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ հանդիպման ժամանակ նշել է, որ Հայաստանում տեղակայված 102-րդ ռազմաբազայի հրամանատարի հայտարարությունն այն մասին, թե «եթե Ադրբեջանը վերսկսի ռազմական գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղում, ապա ռուսական 102-րդ ռազմաբազան, ՀԱՊԿ շրջանակներում ՌԴ ստանձնած պարտավորությունների համաձայն, կներգրավվի ռազմական գործողություններում», պաշտոնական պարզաբանման կարիք է զգում:
Ադրբեջանում չեն կարողանում կամ պարզապես չեն ցանկանում համակերպվել այն իրականության հետ, որն արդյունք է Հայաստանի ու Ռուսաստանի միջև ձևավորված ռազմավարական-դաշնակցային հարաբերությունների ու ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների:
Պարզամտություն է կարծել, որ Հայաստանում տեղակայված 102-րդ ռազմաբազայի հրամանատարը, այն էլ ՌԴ ՊՆ պաշտոնաթերթ համարվող «Կռասնայա զվեզդա» պարբերականին կարող էր սեփական նախաձեռնությամբ հարցազրույց տալ ու խոսել այնպիսի նուրբ խնդրի մասին, ինչպիսին Արցախի հիմնահարցն է ու հավանական պատերազմի դեպքում` ռուսական ռազմաբազայի ներգրավման խնդիրը:
Պարտադիր չէ, որ նմանատիպ հայտարարությունները հնչեցնեն երկրի բարձրագույն իշխանությունը ներկայացնող անձինք: Կան որոշակի մեսիջներ, որոնք ներկայացվում են նաև ոչ պաշտոնական «խոսափող» համարվող դեմքերի ու պարբերականների միջոցով:
Իհարկե, չի բացառվում, որ ինչ-որ փուլում, նմանատիպ հայտարարությամբ կարող է հանդես գալ ՌԴ ԱԳ նախարարը կամ նախագահը, սակայն կոնկրետ անձի դեմքով նման հայտարարություն հնչեցնելը ավելի շատ պայմանավորված է իրավիճակի ռիսկայնության մակարդակով:
Եթե Ադրբեջանը փորձի իր սպառնալիքները կոնկրետ քայլերով ապացուցել, ապա անկասկած, ՌԴ-ի կողմից, ՀԱՊԿ-ի ու ՀՀ-ՌԴ համապատասխան պայմանագրերի մասին հայտարարություն կհնչեցնի այնպիսի պաշտոնյա, որի պարզաբանումների մասին այդքան շատ խոսում են ադրբեջանցի պաշտոնյաները:
Ի դեպ, նույն օրերին, ՀԱՊԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի պաշտպանության և անվտանգության հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անատոլի Վիբորնին հայտարարեց, որ «ՀԱՊԿ-ն կարող է հստակ մեխանիզմներ մշակել, որպեսզի Ռուսաստանն այլևս Ադրբեջանին զենքի չվաճառի», ինչն անխոս 102 ռազմաբազայի հրամանատարի հայտարարության տրամաբանության շրջանակներում էր:
Հայաստանը Ռուսաստանի ու ՀԱՊԿ անդամ երկրների հետ խորը համագործակցություն է ծավալել հատկապես ռազմա-քաղաքական հարաբերությունների զարգացման հարթությունում, սակայն պետք է ընդգծել, որ մեզ համար, մեր երկրի անվտանգության ապահովման թիվ մեկ երաշխավորը հայկական բանակն է, որը, անկախ տարածաշրջանային զարգացումներից ու տարբեր ուժային կենտրոնների շահերից, ցանկացած իրավիճակում իրականացնելու է իր առջև դրված մարտական խնդիրը:

Блог эксперта: Азербайджан ждет официального разъяснения
Новоназначенный министр обороны Азербайджана Закир Гасанов отметил в ходе встречи с сопредседателями Минской группы ОБСЕ, что Баку ждет от Москвы официального разъяснения в связи с заявлением командующего размещенной в Армении102-й военной базы ВС России.
Напомним, в интервью газете «Красная Звезда» от 10 октября командир 102 военной базы России в Армении полковник Андрей Рузинский заявил, что в случае возобновления Азербайджаном военных действий в Нагорном Карабахе, возглавляемая им «военная база может вступить в вооруженный конфликт в соответствии с договорными обязательствами Российской Федерации в рамках Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ)».
В Азербайджане не могут или просто не хотят свыкнуться с той реальностью, которая является результатом сформировавшихся между Арменией и Россией стратегических союзнических отношений и договоренностей в рамках ОДКБ.
Наивно считать, что командующий размещенной в Армении 102-й военной базы мог по собственной инициативе дать интервью и говорить о столь деликатной теме как карабахский конфликт и вопрос вовлечения российской базы в случае возможной войны, тем более газете «Красная звезда», считающейся официальным органом Минобороны России.
Необязательно, чтобы аналогичные заявления озвучивались высокопоставленными лицами, представляющими страну. Есть определенные мессиджи, поступающие также через неофициальных, считающихся «рупором» лиц и периодические издания.
Конечно, не исключается, что на каком-то этапе со схожим заявлением могут выступить глава МИД России или президент, однако озвучивание такого заявления конкретным лицом больше обусловлено степенью риска ситуации.
Если Азербайджан попытается доказать свои угрозы конкретными шагами, то несомненно, со стороны России заявление о соответствующих соглашениях ОДКБ и Армения-РФ озвучит должностное лицо, о разъяснениях которого так много говорят чиновники Азербайджана.
Кстати, в эти же дни, председатель постоянной Комиссии по вопросам обороны и безопасности Парламентской Ассамблеи ОДКБ Анатолий Выборный не исключил, что в будущем «ОДКБ может разработать четкие механизмы для того, чтобы Россия больше не продавала оружия Азербайджану», что, безусловно, в рамках логики заявления командующего 102-ой российской военной базы.
Армения активно развивает сотрудничество с Россией и странами-членами ОДКБ в сфере военно-политических отношений, однако необходимо подчеркнуть, что для нас, гарантией номер один в обеспечении безопасности нашей страны является армянская армия, которая, независимо от региональных развитий и интересов различных силовых центров, в любой ситуации выполнит поставленную перед ней боевую задачу.