Արզումանյանը` Զաքարյանին. Կոմսոմոլից սկսած՝ միշտ եղել եք նոմենկլատուրա
Վերահսկիչ պալատը չի կարող անկախ մարմին լինել, ինչքան էլ որ այդ մասին հայտարարում են: ԱԺ-ում Վերահսկիչ պալատի նախագահի թեկնածու Իշխան Զաքարյանի հարցի քննարկման ժամանակ այս մասին հայտարարեց ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Ալեքսանդր Արզումանյանը:
«Դուք լուրջ դեմքով ասում եք՝ անկախ մարմին եք, մենք էլ լուրջ դեմքով ձևացնում ենք, թե հավատում ենք, սա ընդամենը բեմականություն է: Կոմսոմոլից սկսած՝ դուք միշտ եղել եք նոմենկլատուրա: Չեմ էլ կասկածում, որ եթե Շանթ Հարությունյանը գա իշխանության, դուք ցեղակրոնության ամբիոնի վարիչ կարող եք դառնալ»,- դիմելով Իշխան Զաքարյանին՝ ասաց Ալ. Արզումայանը:
Պատգամավորը հիշեցրեց, որ բոլոր պետական մարմիններն էլ հայտարարում են, թե անկախ են, իսկ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահը բոլորովին վերջերս ասում էր, որ Հայաստանում շաքարավազի մենաշնորհ չկա, քանի որ «Կոկա-կոլան» իր արտադրանքի համար շաքարավազ է բերել Հայաստան.
«Դա նույնն ա, որ ասես քաղաքացի Կիրակոսը շաքարաքլոր ա բերել Ֆրանսիայից ու վերացրել մենաշնորհը»:
Իշխան Զաքարյանի գործունեությունը, պատգամավորի խոսքով, նման է նրան, որ ասեն, թե քերակատարողական հիմնարկի սմենի պետը հսկում է քրեակատարողական հիմնարկի ներքին խնդիրները.
«Իշխան Զաքարյանն այս մեծ քրեակատարողական հիմարկի պետն է, չի կարող անկախ գործել: Սա նշանակում է մի բան՝ անկախ մարմինների ղեկավարներին չեն նշանակում»:

The Control Chamber of Armenia cannot be an independent body, no matter how much they claim that. The former Foreign Minister of Armenia, parliamentary deputy Alexander Arzumanian made that statement in the National Assembly today, when discussing the subject of proposed reappointment of Ishkhan Zakarian as chairman of the Control Chamber.
“You say with a serious face that the Control Chamber is an independent body, while we - with a serious face – pretend to believe it, but this is a pretense. Since the time of Komsomol, you have always been a member of the bureaucratic establishment. I don’t doubt that if Shant Harutyunian comes to power, you may become the head of the sub-department of Tseghakron ideology,” Arzumaniаn said, addressing Ishkhan Zakarian.
In the deputy’s words, all state bodies declare that they are independent. Yet, according to Arzumanian, the activities of I. Zakarian resemble the situation when they say that a shift supervisor in a penal institution allegedly controls internal problems there.
“Ishkhan Zakarian is the head of such a large penal institution. He cannot act independently. This means one thing: heads of independent bodies are not appointed,” A. Arzumanian said.