Սերժ Սարգսյանին հավատարմագրերն է հանձնել Ուրուգվայի նորանշանակ դեսպանը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Անիբալ Կաբրալը: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ Նախագահի մամլո ծառայությունից:
Նախագահը շնորհավորել է դեսպանին մեր երկրում դիվանագիտական առաքելությունն սկսելու կապակցությամբ և հույս հայտնել, որ նրա պաշտոնավարումը նոր լիցք կհաղորդի երկու երկրների միջև առկա բարեկամական հարաբերությունների հետագա խորացմանը:
Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանի անկախության ձեռքբերումից հետո, հայ-ուրուգվայական հարաբերությունները զարգացել են կայուն բարեկամական ոգով, ինչը դրսևորվում է տարբեր բնագավառներում փոխգործակցության երկուստեք պատրաստակամությամբ և միմյանց խնդիրների հանդեպ առանձնակի վերաբերմունքով: Ընդգծելով, որ Ուրուգվայը Հայաստանի համար բարեկամ երկիր է, Նախագահը նշել է, որ հայ ժողովուրդը երբեք չի մոռանա, որ դեռևս 1965թ. աշխարհում առաջինը Ուրուգվայը ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը՝ այդպիսով կանգնելով արդարության պաշտպանի դիրքերում և շահելով ոչ միայն համայն հայության, այլև ողջ առաջադեմ մարդկության անմնացորդ համակրանքն ու հարգանքը:
Դեսպան Անիբալ Կաբրալը նշել է, որ Ուրուգվայը մեծագույն հարգանք է տածում Հայաստանի և հայ ժողովրդի նկատմամբ և փոխադարձաբար շահագրգիռ է տարբեր ոլորտներում համագործակցությունն ընդլայնելու, երկկողմ հարաբերություններն ավելի սերտացնելու գործում:

The newly appointed Ambassador of Uruguay to Armenia Anibal Cabral presented today his credentials to Armenian President Serzh Sargsyan, according to the presidential press service.
The president congratulated the ambassador on his appointment, expressing hope that during his tenure renewed impetus will be given to the deepening of friendly ties of the to countries.
In the words of S. Sargsyan, Armenian-Uruguayan relations have been developing stably since the declaration of Armenia’s independence, which is evident from their mutual readiness to cooperate in various spheres and special attention to each other’s problems.
The Armenian president stressed that the Armenian people will never forget that in 1965 Uruguay was the first country to recognize the Armenian Genocide, thanks to which it won the sympathy and respect of not only the Armenians, but also progressive mankind.
Ambassador Cabral stated that Uruguay is interested in expansion of cooperation with Armenia in various spheres and further promotion of bilateral relations.