Սերժ Սարգսյանին հավատարմագրերն է հանձնել Ուրուգվայի նորանշանակ դեսպանը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Անիբալ Կաբրալը: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ Նախագահի մամլո ծառայությունից:
Նախագահը շնորհավորել է դեսպանին մեր երկրում դիվանագիտական առաքելությունն սկսելու կապակցությամբ և հույս հայտնել, որ նրա պաշտոնավարումը նոր լիցք կհաղորդի երկու երկրների միջև առկա բարեկամական հարաբերությունների հետագա խորացմանը:
Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանի անկախության ձեռքբերումից հետո, հայ-ուրուգվայական հարաբերությունները զարգացել են կայուն բարեկամական ոգով, ինչը դրսևորվում է տարբեր բնագավառներում փոխգործակցության երկուստեք պատրաստակամությամբ և միմյանց խնդիրների հանդեպ առանձնակի վերաբերմունքով: Ընդգծելով, որ Ուրուգվայը Հայաստանի համար բարեկամ երկիր է, Նախագահը նշել է, որ հայ ժողովուրդը երբեք չի մոռանա, որ դեռևս 1965թ. աշխարհում առաջինը Ուրուգվայը ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը՝ այդպիսով կանգնելով արդարության պաշտպանի դիրքերում և շահելով ոչ միայն համայն հայության, այլև ողջ առաջադեմ մարդկության անմնացորդ համակրանքն ու հարգանքը:
Դեսպան Անիբալ Կաբրալը նշել է, որ Ուրուգվայը մեծագույն հարգանք է տածում Հայաստանի և հայ ժողովրդի նկատմամբ և փոխադարձաբար շահագրգիռ է տարբեր ոլորտներում համագործակցությունն ընդլայնելու, երկկողմ հարաբերություններն ավելի սերտացնելու գործում:

Новый посол Уругвая вручил верительные грамоты президенту Армении
Сегодня новоназначенный Чрезвычайный и Полномочный посол Уругвая Анибал Кабрал вручил президенту Армении Сержу Саргсяну верительные грамоты. Об этом сообщает пресс-служба главы президента Армении.
Глава государства поздравил посла с назначением и выразил надежду, что в ходе дипломатической миссии процесс дальнейшего углубления дружеских отношений двух стран получит новый импульс.
Президент Серж Саргсян отметил, что армяно-уругвайские отношения стабильно развиваются с момента провозглашения независимости Армении, что проявляется во взаимной готовности к сотрудничеству в различных сферах и в особенном внимании к проблемам друг друга.
Глава государства при этом подчеркнул, что армянский народ никогда не забудет, как Уругвай еще в 1965 году стал первым в мире государством, признавшим Геноцид армян, завоевав симпатии и уважение не только армян, но и всего передового человечества.
Посол А.Кабрал в свою очередь заявил, что Уругвай заинтересован в расширении сотрудничества с Арменией в различных сферах и еще большем укреплении двусторонних отношений.