Ա. Մանուկյան. Եթե Կենսաթոշակների մասին օրինագիծը հետաձգվի, բյուջեն կտապալվի
Եթե այս օրենքի նախագիծը մեկ տարի էլ հետաձգվի, ամբողջ բյուջեն կքանդվի, կտապալվի, քանի որ ամբողջ բյուջեն այս օրինագծի հիման վրա է կառուցված: ԱԺ ճեպազրույցների ժամանակ, խոսելով «Կուտակային կենսաթոշակի մասին» օրինագծի մասին, նման կարծիք հայտնեց ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանը:
Նա ողջունելի համարեց այն նախաձեռնությունը, ըստ որի, ինչպես ասաց պատգամավորը, հարյուրներով երիտասարդներ են հավաքվում ԱԺ շենքի մոտ, ովքեր դեմ են այս օրինագծին:
«Սա սահմանադրական նորմի, մարդու իրավունքի խախտում է: Այս նախաձեռնությունը, որը ԱԺ-ի մոտ է, գրագետ է ձևակերպել իր պահանջը՝ օրենքի փոփոխությունը: Արժե, որ շարժում սկսի, երիտասարդները տեր կանգնեն իրենց իրավունքերին»,- ասաց ՀԱԿ պատգամավորը:
Օրինագիծը, Ա. Մանուկյանի խոսքով, կողոպուտ է յուրաքանչյուր մարդու հանդեպ. «Կուտակումները պետք է կամավոր լինեն, ոչ թե պարտադրված»,- ասաց նա և ավելացրեց, որ իրենք նպաստելու են, որ այս շարժումը թափ հավաքի:
Ինչ վերաբերում է ՀՀԿ-ի կողմից արտահերթ նիստին չմասնակցելուն, ՀԱԿ պատգամվորը զարմանալի համարեց նրանց «վախկոտությունը». «Չեմ հասկանում ինչի չեն գալիս ու խոստովանում, որ իրենք սխալ են, նրանք կարող էին գալ, չքվեարկել, բայց ոչ՝ չմասնակցել: Դա վկայում է, որ թիմ չեն առաջնորդվում են մեկ մարդու հրամաններով»:

Aram Manukian: Accumulative pension system is ‘robbery of population’
“If the draft law on introduction of the compulsory accumulative pension system is postponed until 2015, the whole budget will be ruined as it is built on this draft law,” said the secretary of Armenian National Congress (HAK) faction Aram Manukian.
He welcomed the protest action against the draft law, being staged outside the parliament at that moment.
In the words of Aram Manukian, the compulsory accumulative pension system is a ‘robbery of the population’. “Accumulations should not be made forcibly,” the deputy said, adding that they will contribute to the movement against the draft law.
We would remind you that the Armenian parliament’s special session on the postponement of the compulsory accumulative pension system’s introduction until 2015 did not take place today due to the refusal of the faction of the ruling Republican Party of Armenia to attend the session.