Նախագահն ընդունել է Ուրուգվայի զբոսաշրջության, սպորտի նախարար Լ. Քեշիշյանին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության զբոսաշրջության և սպորտի նախարար Լիլիամ Քեշիշյանին: Այս մասին հայտնում են երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
Նախագահը ողջունել է բարեկամ Ուրուգվայի կառավարության անդամ մեր հայրենակցին Հայաստանում, նշելով, որ մեծ հպարտություն է արտերկրի մեր հայրենակիցներին տեսնել նման բարձր պաշտոններում: Նախագահի համոզմամբ, դա լավագույնս վկայում է այն մասին, որ հայերը, պահպանելով ազգային ինքնությունը, միաժամանակ ակտիվորեն ինտեգրվում են տվյալ երկրի հասարակությանը և իրենց նշանակալի ներդրումն ունենում երկրի զարգացման գործում: Նախարար Քեշիշյանին հայաստանյան այցի ընթացքում ուղեկցում է Ուրուգվայի մեկ այլ հայազգի պաշտոնյա՝ Մոնտեվիդեոյի տարածաշրջանային տնտեսական զարգացման և ինտեգրման գործակալության զբոսաշրջության գծով տնօրեն Րաֆֆի Ունանյանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են բարեկամ երկու երկրների միջև հարաբերությունների առավել ամրապնդմանն ու փոխշահավետ տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ զբոսաշրջության և սպորտի, հայ-ուրուգվայական համագործակցության զարգացման հնարավորությունները: Նախագահը հույս է հայտնել, որ այդ ոլորտում Լիլիամ Քեշիշյանի ունեցած երկարամյա փորձն ու այցի ընթացքում Հայաստանի զբոսաշրջության ներուժի մասին նրա ստացած տեղեկությունները կնպաստեն երկու երկրների միջև այդ ոլորտում ակտիվ փոխգործակցության զարգացմանը:
Զրուցակիցները գոհունակությամբ են արձանագրել, որ աշխարհագրական հեռավորությունը խոչընդոտ չի հանդիսացել Հայաստանի անկախացումից հետո հայ-ուրուգվայական հարաբերությունների կայուն բարեկամական ոգով զարգացման համար:
Հանդիպմանը երկուստեք կարևորվել է համագործակցության խթանմանն ուղղված իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնումը:

Президент Армении принял министра туризма и спорта Уругвая Лилиам Кешишян
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял министра туризма и спорта Восточной Республики Уругвай Лилиам Кешишян. Об этом сообщает пресс-служба президента Армении.
Глава государства приветствовал члена правительства дружественного Уругвая в Армении, отметив, что большая гордость видеть соотечественников Диаспоры на таких высоких должностях. Президент отметил, что это свидетельствует о том, что армяне, сохраняя свою национальную идентичность, активно интегрируются в общество и вносят значительный вклад в дело развития данной страны. Лилиам Кешишян в рамках визита в Армению сопровождает директор Агентства регионального экономического развития и интеграции Монтевидео по линии туризма Раффи Унанян.
В ходе встречи стороны обсудили возможности развития армяно-уругвайского сотрудничества и укрепления отношений между двумя дружественными странами в различных сферах, представляющих взаимный интерес, в том числе туризма и спорта. Глава государства выразил надежду, что многолетний опыт Лилиам Кешишян в этой сфере и полученные в ходе визита сведения о потенциале туризма Армении поспособствуют развитию активного взаимодействия между двумя странами.
Собеседники с удовлетворением констатировали, что после провозглашения независимости Армении географическое расстояние не стало препятствием для развития армяно-уругвайских дружественных отношений.
На встрече стороны подчеркнули важность расширения договорно-правового поля, направленного на стимулирование сотрудничества.