Ռիտա Սարգսյան. Պետք է օժանդակել ցանկացած զույգի, որ ցանկանում է ծնող դառնալ
«Հորդորում եմ աշխարհասփյուռ հայության բոլոր ներկայացուցիչներին և բարի կամքի բոլոր մարդկանց միավորել իրենց ջանքերը, որպեսզի հնարավոր լինի երեխա ունենալու բախտ պարգևել խնդիրներ ունեցող հայ ընտանիքներին: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ մենք պետք է վճռական կրկնենք Պարույր Սևակի խոսքերը՝ կա՛նք, պիտի՛ լինենք ու դեռ շատանա՛նք: Մենք դա պիտի անենք ոչ միայն խոսքով, այլև հստակ գործով»: Հայաստանում կան բազմաթիվ ընտանիքներ, որոնք ստիպված են մտածել, թե երեխայի ծնունդը նրանց համար լոկ անհասանելի երազանք է»,- նման համախմբող հորդորով է հանդես եկել  ՀՀ առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանը:
«Անպտղությունն այդպիսով մթագնում շատ հայկական օջախների ընտանեկան երջանկությունը: Շատ դեպքերում այն անգամ կարող է հանգեցնել այդ խնդրին բախված ընտանիքների քայքայմանը: Սակայն ժամանակակից բժշկական գիտության ձեռքբերումները թույլ են տալիս օգնել նման ընտանիքներին և երեխա ունենալու բախտ պարգևել նրանց: Այս առումով խիստ ուրախալի են Հայաստանում վերարտադրողական բժշկության զարգացման հաջողությունները: Այժմ մեր հայրենիքում առկա են բոլոր հնարավորությունները, որպեսզի անհրաժեշտ բուժօգնություն տրամադրվի այն ընտանիքներին, որոնք բախվել են անպտղության խնդրին: Նման որակյալ բուժօգնությունը Հայաստանում շատ ավելի մատչելի է, քան արատասահմանում:
Այնուամենայնիվ, այդ ընտանիքներից շատերի համար այդպիսի ծառայությունները ֆինանսապես հասանելի չեն: «Արագիլ» հիմնադրամի շուրջ համախմբված բոլոր հայորդիները համոզված են, որ նման ընտանիքներին չի կարելի լքել միայնակ իրենց դժվարության մեջ: «Սա այն հարցն է, որի շուրջ անհրաժեշտ է ազգային համախմբում: Ինչպես մի կաթիլ ջրի մեջ օվկիանոս է արտացոլվում, այդպես էլ յուրաքանչյուր հայ ընտանիքի մեջ արտացոլվում է ամբողջ մեր ազգը: Մենք պետք է օժանդակություն ցուցաբերենք ցանկացած զույգի, որն ունի ծնող դառնալու ցանկություն»,- ասված է  տիկին Ռիտա Սարգսյանի ուղերձում:
«ԱՐԱԳԻԼ» վերարտադրողական բժշկության աջակցության հիմնադրամը շահույթ ստանալու նպատակ չհետապնդող կազմակերպություն է, որը հիմնադրվել է 2011թ-ին: Հիմնադրամի նպատակն է աջակցել Հայաստանի ժողովրդագրական խնդիրների լուծմանը և վերարտադրողական բժշկության կազմակերպումը: Հիմնադրամը գործում է Հայաստանի Հանրապետության Նա¬խա¬գահի տիկնոջ՝ Ռիտա Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո:

Рита Саргсян: Нужно оказать помощь каждой паре, желающей стать родителями
Первая леди Армении Рита Саргсян выступила с призывом к национальному сплочению, предложив сконцентрировать усилия всего армянства и оказать поддержку тем семьям, которые ощущают потребность в репродуктивной медицине:
«Призываю всех представителей рассеянного по миру армянства и всех людей доброй воли объединить свои усилия, чтобы подарить счастье материнства женщинам, столкнувшимся с этой проблемой. В преддверии 100-летней годовщины Геноцида армян мы должны решительно повторять слова Паруйра Севака: «Мы есть и будем… Да родятся дети!». Мы должны это делать не только на словах, но и конкретными делами.
В Армении есть множество семей, для которых рождение ребенка является недостижимой мечтой. Бесплодие омрачает семейное счастье многих армянских очагов.
Во многих случаях оно может привести к разрушению семей, столкнувшихся с этой проблемой. Однако достижения современной медицинской науки позволяют помочь таким семьям и подарить им счастье иметь детей. В этом плане крайне отрадны успехи развития репродуктивной медицины в Армении. Сейчас у нас есть все возможности, чтобы предоставить необходимую медицинскую помощь семьям, которые столкнулись с проблемой бесплодия. Такая качественная медицинская помощь в Армении намного доступнее, чем за границей.
Тем не менее, для многих семей эти услуги финансово недоступны. Все сплотившиеся вокруг фонда «Арагил» представители армянского народа убеждены, что такие семьи нельзя оставлять наедине с их трудностями, говорится в заявлении Фонда поддержки репродуктивной медицины «Арагил».
«Это тот вопрос, вокруг которого необходимо национальное сплочение. Как в капле воды отражается океан, так и в каждой армянской семье отражается вся наша нация. Мы должны оказать помощь каждой паре, которая имеет желание стать родителями», - убеждена госпожа Рита Саргсян.
Фонд поддержки репродуктивной медицины «Арагил» основан в 2011 году и является организацией, не преследующей цели получения прибыли. Целью фонда является содействие решению демографических проблем и организации репродуктивной медицины в Армении. Фонд действует под высоким патронатом супруги президента Республики Армения Риты Саргсян.