Սերժ Սարգսյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ջոն Քերիի հետ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նոյեմբերի 18-ի երեկոյան ամերիկյան կողմի նախաձեռնությամբ հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի հետ: Այս մասին տեղեկանում ենք Նախագահի մամուլի գրասենյակից:
Քննարկվել են հայ-ամերիկյան երկկողմ հարաբերություններին և համագործակցությանը, ինչպես նաև նոյեմբերի 19-ին Վիեննայում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի մասնակցությամբ կայանալիք Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպմանը վերաբերող հարցեր:
Ավստրիայի մայրաքաղաքում առաջիկա հանդիպմանն ընդառաջ ԱՄՆ պետքարտուղարը վերահաստատել է ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ լուծմանն ուղղված գործընթացին Միացյալ Նահանգների լիակատար աջակցությունը: Երկուստեք ընդգծվել է, որ բանակցային ճանապարհով խաղաղ լուծումն այլընտրանք չունի, և անհրաժեշտ է հիմնարար սկզբունքների հիման վրա գտնել փոխընդունելի լուծման մեխանիզմներ:

Состоялся телефонный разговор Сержа Саргсяна и Джона Керри
Вечером 18 ноября по инициативе американской стороны состоялся телефонный разговор президента Сержа Саргсяна с госсекретарем США Джоном Керри.
Как сообщили в пресс-службе президента Армении, были обсуждены вопросы армяно-американских двусторонних отношений и сотрудничества, а также к намеченной на 19 ноября в Вене встречи президентов Армении и Азербайджана с участием сопредседателей Минской группы ОБСЕ и личного представителя действующего председателя ОБСЕ.
Накануне предстоящей встречи в столице Австрии Госсекретарь США подтвердил полную поддержку Соединенных Штатов процессу, направленному на мирное решение карабахской проблемы. Стороны подчеркнули, что мирному решению путем переговоров нет альтернативы, и необходимо на базе основополагающих принципов найти механизмы взаимоприемлемого решения.