Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատից արտահոսքը դադարեցվել է. ecolur.org
«Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ի պոչատարից պոչերի արտահոսքը դադարեցվել է: Դեռ քննություն է ընթանում: Այս մասին ecolur.org-ին հայտնել է ՀՀ բնապահպանության նախարարության Բնապահպանական պետական տեսչության Սյունիքի տարածքային բաժնի պետ Լեւոն Պետրոսյանը:
Իսկ բնությանը պատճառված վնասի չափի, տուգանքի չափի մասին հարցերի պատասխանները նա խորհուրդ տվեց պարզել ՀՀ բնապահպանության նախարարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Նախարարությունից էլ պատասխանեցին, որ հարցերին կպատասխանեն գրավոր հարցման դեպքում:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 15-ին ԷկոԼուրն ահազանգ ստացավ, որ «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ի պոչատար խողովակաշարը վթարվել է սարերի միջով անցնող թունելում, և պոչերը լցվում են Նորաշենիկ (Աճանան) գետը:

Утечка из хвостохранилища Зангезурского ММК остановлена
Утечка из хвостохранилища Зангезурского медно-молибденового комбината (ЗММК) остановлена. Дело находится в процессе расследования. Об этом «ЭкоЛур» сообщил начальник Сюникской территориальной природоохранной инспекции министерства охраны природы Левон Петросян.
На вопрос о размере причиненного ущерба, он посоветовал обратиться в пресс-службу министерства охраны природы Армении. В пресс-службе ведомства в свою очередь сообщили, что отвечают только на вопросы в письменном виде.
Напомним, что 15 ноября из Сюника в «ЭкоЛур» поступил сигнал о том, что на трубопроводе, по которому хвосты ЗММК переправляются в Арцваникское хвостохранилище, образовалась трещина, и отходы выливаются в реку Норашеник.