Սերժ Սարգսյանն ընդունել է Հայաստանում Իտալիայի արտակարգ և լիազոր դեսպանին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Իտալիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Բրունո Սկապինիին, ով ավարտում է դիվանագիտական առաքելությունը մեր երկրում:
Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել դեսպան Սկապինիին՝ պաշտոնավարման տարիներին կատարած նշանակալի աշխատանքի համար՝ ուղղված երկու բարեկամ երկրների հարաբերությունների խորացմանը: Նախագահը գոհունակությամբ է արձանագրել, որ վերջին տարիներին զգալիորեն ակտիվացել է հայ-իտալական քաղաքական երկխոսությունը, աշխուժացել են տնտեսական հարաբերությունները, որոնք արտահայտված են նաև ապրանքաշրջանառության ծավալների ցուցանիշներում:
Ռազմական, կրթամշակութային, զբոսաշրջության և մի շարք այլ ոլորտներում ևս, ըստ Նախագահի, արդյունավետ և փոխշահավետ համագործակցություն է ձևավորվել երկու երկրների միջև: Կողմերը համակարծիք են եղել, որ Հայաստանը և Իտալիան ունեն նաև միջխորհրդարանական սերտ շփումներ, հաջողությամբ է զարգանում ապակենտրոնացված համագործակցությունը: Այս ամենում, Նախագահի համոզմամբ, մեծ է դեսպան Սկապինիի անձնական ներդրումը:
Դեսպան Բրունո Սկապինին իր համար՝ իբրև դիվանագետի, մեծ պատիվ համարելով Հայաստանում պաշտոնավարելը, ընդգծել է, որ անցած տարիներին Հայաստանը հայտնաբերել է նոր լույսի ներքո և տեղում անմիջականորեն զգացել, թե որքան մոտ են միմյանց համանման խառնվածք և հույզեր ունեցող հայերն ու իտալացիները, և որքան ընդհանրություններ ունեն Հայաստանն ու Իտալիան՝ պատմամշակութայինից սկսած մինչև աշխարհում տեղի ունեցող իրադարձությունների նկատմամբ մոտեցումներն ու աշխարհայացքը:
Հրաժեշտից առաջ դեսպան Բրունո Սկապինին ընդգծել է, որ Հայաստանից հեռանում է այդ հիասքանչ երկիրն իր մտքում և սրտում մշտապես պահելու հաստատ վճռով և համարում է, որ չնայած ավարտվել է իր դիվանագիտական առաքելությունը, սակայն այդպիսով ամենևին չի ավարտվել Հայաստանին ու հայ ժողովրդին, հնարավորության սահմաններում, մշտապես օգտակար լինելու իր անձնական առաքելությունը:

Посол Италии завершил дипмиссию в Армении
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял чрезвычайного и полномочного посла Италии в Армении Бруно Скапини, который завершает дипломатическую миссию в Армении.
Как сообщили в пресс-службе президента, С.Саргсян поблагодарил посла Скапини за выполненную в годы пребывания на этой должности значительную работу, направленную на углубление отношений между двумя дружественными странами. Президент с удовлетворением констатировал, что в последние годы значительно активизировался армяно-итальянский политический диалог, оживились экономические отношения, что также нашло отражение в показателях объемов товарооборота.
По словам президента, между двумя странами сформировалось результативное и взаимовыгодное сотрудничество в военной области, в культурно-образовательной сфере, в области туризма и ряде других сфер. Стороны выразили единое мнение в том, что между Арменией и Италией существуют также тесные межпарламентские связи, успешно развивается децентрализованное сотрудничество. Во всем этом, по убеждению президента, есть большой личный вклад посла Скапини.
Посол Бруно Скапини для себя, как дипломата, сочтя большой честью работу послом в Армении, подчеркнул, что за прошедшие годы открыл Армению в новом свете и на месте непосредственно ощутил, как близки друг другу имеющие схожий темперамент и страсти армяне и итальянцы, и сколько общего имеют Армения и Италия: начиная от культурно-исторических параллелей и кончая подходами к происходящим в мире событиям и мировоззрением.
Перед тем, как попрощаться, Бруно Скапини подчеркнул, что уезжает из Армении с твердым решением навсегда сохранить в мыслях и сердце эту замечательную страну и считает, что несмотря на то, что завершилась его дипломатическая миссия, однако тем самым отнюдь не завершена его личная миссия – постоянно быть полезным, в пределах возможностей, Армении и армянскому народу.