Հայաստանն ու Ռուսաստանը շահագրգռված են երկուստեք կապի ամրապնդմամբ
ՀՀԿ Գործադիր մարմնի նիստում անդրադարձ է կատարվել մի շարք հարցերի, այդ թվում՝ Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հանդիպմանն ու դրա արդյունքներին: Այս մասին, անդրադառնալով երեկ երեկոյան տեղի ունեցած նիստին, Aysor.am-ին փոխանցեց ՀՀԿ մամուլի խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը:
«Հանդիպումը հայկական կողմը գնահատում է նորմալ, դրական, որովհետև վերսկսվեցին բանակցությունները, և հայկական կողմը` որպես խաղաղ բանակցությունների կողմնակից, դրական է գնահատում այդ հանգամանքը»,- նշեց նա:
Անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերությունների հետ կապված` վերջին շրջանում Թուրքիայից եկող մեսիջներին, Է. Շարմազանովը նշեց, որ Թուրքիան նախ և առաջ պետք է դադարեցնի Հայաստանի շրջափակումը, վերջ դնի միակողմանի դիրքորոշմանը ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում:
Անդրադառնալով ՌԴ նախագահի՝ Հայաստան կատարելիք այցին, Շարմազանովն ասաց, թե Ռուսաստանը Հայաստանի թիվ մեկ ռազմավարական դաշնակիցն է, և ՀՀԿ-ն` որպես ՀՀ իշխող քաղաքական ուժ, շահագրգռված է և ամեն ինչ անելու է, որպեսզի հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունները զարգանան բոլոր ոլորտներում: Շարմազանովն ընդգծեց, որ համագործակցության խորացման հարցում երկուսետք շահագրգռվածություն կա:

РФ и Армения заинтересованы в углублении двустороннего сотрудничества
Россия является стратегическим партнером Армении, и правящая в Армении Республиканская партия сделает все, чтобы армяно-российские союзнические отношения развивались бы во всех сферах, заявил Aysor.am пресс-секретарь Республиканской партии Эдуард Шармазанов.
Он также отметил, что Россия и Армения заинтересованы в углублении двустороннего сотрудничества.
Говоря о состоявшемся вчера заседании исполнительного органа Республиканской партии, Э.Шармазанов заявил, что обсуждалась встреча президентов Армении и Азербайджана.
«Армянская сторона расценивает встречу как нормально, положительно, поскольку переговоры возобновились», - отметил он.
Что касается поступающих из Анкары сигналов по вопросу армяно-турецких отношений, Э.Шармазанов отметил, что Турция, в первую очередь, должна прекратить блокаду Армении и отказаться от односторонней позиции по карабахскому конфликту.