Հայաստանն ու Ռուսաստանը շահագրգռված են երկուստեք կապի ամրապնդմամբ
ՀՀԿ Գործադիր մարմնի նիստում անդրադարձ է կատարվել մի շարք հարցերի, այդ թվում՝ Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հանդիպմանն ու դրա արդյունքներին: Այս մասին, անդրադառնալով երեկ երեկոյան տեղի ունեցած նիստին, Aysor.am-ին փոխանցեց ՀՀԿ մամուլի խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը:
«Հանդիպումը հայկական կողմը գնահատում է նորմալ, դրական, որովհետև վերսկսվեցին բանակցությունները, և հայկական կողմը` որպես խաղաղ բանակցությունների կողմնակից, դրական է գնահատում այդ հանգամանքը»,- նշեց նա:
Անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերությունների հետ կապված` վերջին շրջանում Թուրքիայից եկող մեսիջներին, Է. Շարմազանովը նշեց, որ Թուրքիան նախ և առաջ պետք է դադարեցնի Հայաստանի շրջափակումը, վերջ դնի միակողմանի դիրքորոշմանը ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում:
Անդրադառնալով ՌԴ նախագահի՝ Հայաստան կատարելիք այցին, Շարմազանովն ասաց, թե Ռուսաստանը Հայաստանի թիվ մեկ ռազմավարական դաշնակիցն է, և ՀՀԿ-ն` որպես ՀՀ իշխող քաղաքական ուժ, շահագրգռված է և ամեն ինչ անելու է, որպեսզի հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունները զարգանան բոլոր ոլորտներում: Շարմազանովն ընդգծեց, որ համագործակցության խորացման հարցում երկուսետք շահագրգռվածություն կա:

Russia and Armenia interested in deepening bilateral cooperation
Russia is Armenia’s strategic partner and the ruling Republican Party of Armenia (HHK) will do its best so that Armenian-Russian allied relations will be developing in all the directions, HHK spokesman Edward Sharmazanov told Aysor.am.
He said that Russia and Armenia are interested in deepening their bilateral cooperation.
Speaking about the sitting of the HHK Executive Body held last evening, Sharmazanov said that the meeting of the presidents of Armenia and Azerbaijan was discussed.
‘The Armenian side assesses the meeting as normal and positive because the negotiations have resumed,” he said.
As regards the signals from Ankara concerning Armenian-Turkish relations, E. Sharmazanov noted that Turkey should first of all lift the blockade of Armenia and abandon its one-sided position on the Nagorno Karabakh conflict.