Նախագահն ընդունել է Քուվեյթի Պետության Էլ Քուվեյթ նահանգի նահանգապետին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Քուվեյթի Պետության Էլ Քուվեյթ նահանգի նահանգապետ Շեյխ Ալի Ալ-Ջաբեր Ալ-Ահմադ Ալ-Սաբահի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին տեղեկանում ենք Նախագահի մամուլի գրասենյակից:
Նախագահը ողջունել է հյուրերին և գոհունակությամբ նշել, որ հայ-քուվեյթյան հարաբերությունները զարգանում են դինամիկ կերպով, և արդեն ավանդական են դարձել երկու երկրների միջև տարբեր մակարդակների փոխայցելությունները: Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ հայ և արաբ ժողովուրդների բարեկամությունը դարերի պատմություն ունի, և այդ ամուր հիմքի վրա այսօր տարբեր ոլորտներում հաջողությամբ զարգանում են միջպետական հարաբերությունները Հայաստանի և արաբական երկրների, այդ թվում՝ Քուվեյթի Պետության միջև: Հանրապետության Նախագահը վստահություն է հայտնել, որ Էլ Քուվեյթի նահանգապետի այցը լրացուցիչ խթան կհանդիսանա զարգացնելու և ավելի ընդլայնելու հայ-քուվեյթյան հարաբերությունների օրակարգը:
Հանդիպմանը զրուցակիցները երկուստեք գոհացուցիչ են համարել հատկապես վերջին տարիներին տարբեր բնագավառներում նկատվող փոխգործակցության դինամիկան, որում, կողմերի համոզմամբ, մեծ դեր ունեն երկու երկրներում բացված դեսպանություններն ու դեսպանների ակտիվ աշխատանքը:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը երախտագիտություն է հայտնել բարեկամ Քուվեյթի ժողովրդին և կառավարությանը՝ հայ համայնքի նկատմամբ բարյացակամ վերաբերմունքի և այդ երկրում նրանց համար՝ իրենց ազգային ավանդույթները, կրոնը, մշակութային արժեքները պահպանելու և արարելու բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու համար: Նախագահը նաև շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանին տարբեր ծրագրերի շրջանակներում ցուցաբերվող աջակցության համար:
Հանդիպմանը քննարկվել են հետագա համագործակցության ընդլայնման ու զարգացման տեսանկյունից հեռանկարային ոլորտները, երկու երկրների միջև փոխշահավետ համագործակցության խորացման հնարավորությունները:

Президент Армении Серж Саргсян принял губернатора Эль-Кувейта
Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня делегацию, возглавляемую губернатором Эль-Кувейта, шейхом Али аль-Джабером аль-Ахмедом аль-Сабахом. Об этом сообщает пресс-служба президента Армении.
Глава государства с удовлетворением отметил, что армяно-кувейтские отношения динамично развиваются и взаимные визиты на различных уровнях уже стали традиционными. Серж Саргсян подчеркнул, что дружеские отношения между армянским и арабским народом имеют вековую историю и на этой крепкой основе сегодня успешно развиваются межгосударственные отношения между Арменией и арабскими странами, в том числе и с Государством Кувейт. Серж Саргсян выразил уверенность, что визит губернатора станет дополнительным стимулом для развития и расширения повестки армяно-кувейтских отношений.
Собеседники с удовлетворением отметили зафиксированное в течение последних лет динамичное взаимодействие в различных сферах, что обусловлено открытием посольств в двух государствах и активной работой послов.
Президент Серж Саргсян поблагодарил народ и правительство Кувейта за дружелюбное отношение к армянской общине и создание благоприятных условий в этой стране для сохранения национальных традиций, религии и культурных ценностей и созидания армян. Глава государства выразил признательность и за оказываемое Армении содействие в рамках различных программ.
В ходе встречи обсуждались перспективные сферы с точки зрения расширения и развития дальнейшего взаимодействия, а также возможности углубления между двумя странами взаимовыгодного сотрудничества.