Դ. Շահնազարյան. Պուտինը համարում է, որ այցելում է Ռուսաստանի մարզ
Սեպտեմբերի 3-ից հետո խորհրդարանական քաղաքական ուժերը պետք է պահանջեին Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը։ Եթե սեպտեմբերի 3-ին ճնշման տակ  իշխանությունը դարձավ պրոռուսական, ապա, այսպես կոչված, ընդդիմությունն ի սկզբանե այդպիսին էր: Ողջ քաղաքական համակարգը սպասարկում է միայն Ռուսաստանի շահերը: Լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք հայտնեց «Համաձայնություն» կենտրոնի ղեկավար, ՀԱԿ նախկին անդամ Դավիթ Շահնազարյանը։
«Հայտարարելով, որ Հայաստանը մտնում է Մաքսային միություն, Սերժ Սարգսյանը, ըստ էության, մանդատ տվեց Ռուսաստանին՝ կառավարելու Հայաստանը։ ՄՄ-ին անդամակցումը հակասահմանադրական է, անդամակցելով մենք կորցնում ենք մեր ինքնիշխանությունը, իսկ առանց ինքնիշխանության չկա պետականություն»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով դեկտեմբերի սկզբին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի այցին Հայաստան` Դ. Շահնազարյանն ասաց, թե Պուտինը պատրաստվում է այցելել ոչ թե ՀՀ, այլ` ռուսական ռազմական բազա և նրա շրջակա միջավայր. «Պուտինը համարում է, որ այցելում է Ռուսաստանի մարզ»:

Шахназарян: Путин считает, что посещает не Армению, а российскую базу
После заявления президента Армении о вступлении в Таможенный союз 3 сентября политические силы республики должны были потребовать его отставки, заявил журналистам руководитель центра «Согласие» Давид Шахназарян.
«Если под давлением 3 сентября власть в Армении стала пророссийской, то оппозиция изначально была таковой. Вся политическая система обслуживает интересы России. Своим заявлением С.Саргсян предоставил России мандат на управление Арменией», - заявил он.
Д.Шахназарян также считает, что президент России Владимир Путин в начале декабря собирается посещать не Армению, а российскую базу и прилегающие территории. «Путин считает, что посещает одну из областей России», - отметил он.