Դ. Շահնազարյան. Պուտինը համարում է, որ այցելում է Ռուսաստանի մարզ
Սեպտեմբերի 3-ից հետո խորհրդարանական քաղաքական ուժերը պետք է պահանջեին Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը։ Եթե սեպտեմբերի 3-ին ճնշման տակ  իշխանությունը դարձավ պրոռուսական, ապա, այսպես կոչված, ընդդիմությունն ի սկզբանե այդպիսին էր: Ողջ քաղաքական համակարգը սպասարկում է միայն Ռուսաստանի շահերը: Լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք հայտնեց «Համաձայնություն» կենտրոնի ղեկավար, ՀԱԿ նախկին անդամ Դավիթ Շահնազարյանը։
«Հայտարարելով, որ Հայաստանը մտնում է Մաքսային միություն, Սերժ Սարգսյանը, ըստ էության, մանդատ տվեց Ռուսաստանին՝ կառավարելու Հայաստանը։ ՄՄ-ին անդամակցումը հակասահմանադրական է, անդամակցելով մենք կորցնում ենք մեր ինքնիշխանությունը, իսկ առանց ինքնիշխանության չկա պետականություն»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով դեկտեմբերի սկզբին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի այցին Հայաստան` Դ. Շահնազարյանն ասաց, թե Պուտինը պատրաստվում է այցելել ոչ թե ՀՀ, այլ` ռուսական ռազմական բազա և նրա շրջակա միջավայր. «Պուտինը համարում է, որ այցելում է Ռուսաստանի մարզ»:

Shahnazarian: Putin thinks he visits Russian base, and not Armenia
After the Armenian president’s September 3 announcement about Armenia’s entry into the Customs Union, political forces should have demanded his resignation, the head of Accord Center David Shahnazarian told reporters today.
“The authorities became pro-Russian after the pressure on September 3, while the opposition has been pro-Russian from the start. By making his statement, Serzh Sargsyan gave Russia a mandate to rule Armenia,” Shahnazarian said.
In his words, in early December Russian President Vladimir Putin is going to visit the Russian military base and the adjacent areas, rather than Armenia. “Putin thinks he is visiting a Russian region,” he noted.