Հայ ռազմագերի Հակոբ Ինջիղուլյանի մայրը նամակով դիմել է Սերժ Սարգսյանին
Այսօր հայ ռազմագերի Հակոբ Ինջիղուլյանի հարազատներից տեղեկացանք, որ Հակոբի մայրը` Գայանե Ինջիղուլյանը, նախօրեին նամակով դիմել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանին: Ներկայացնում ենք նամակն ամբողջությամբ.
«ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանին
Ոսկեվազ գյուղի բնակչուհի՝
Գայանե Ինջիղուլյանից
Հարգարժան պարոն Նախագահ, Ձեզ դիմում է ձեր երկրի քաղաքացի, մի հայ մայր, հայ կին, ով ճակատագրի բերումով հայտնվել է անելանելի և սոսկալի իրավիճակում:
Որդիս՝ Հակոբ Գևորգի Ինջիղուլյանը, ով ժամկետային զինծառայող է, գերեվարվել է ադրբեջանցիների կողմից այս տարվա օգոստոսի 8-ին և մինչ օրս գտնվում է գերության մեջ:
Միայն որդիս չէ, որ գերի է, այլ` մեր ողջ ընտանիքը, մեր հոգու անդորրը, վաղվա օրվա նկատմամբ մեր հավատը:
Թերևս կարիք չկա նկարագրելու բոլորիս, բայց հատկապես իմ՝ Հակոբի մոր, հոգի ծվատող ապրումների ողջ ահավորությունը:
Նշեմ, որ որդիս առողջական խնդիրներ ունի և նման պայմաններում այդ խնդիրներն ավելի կծանրանան:
Դուք էլ եք ծնող և պատկերացնում եք՝ գերության մեջ գտնվող երեխայի համար ծնողի սիրտը ոնց կցավի:
Գիտեմ, որ առանց այդ էլ և' Պաշտպանության նախարարությունը, և' ողջ պետությունը, ցանկություն ունեն անելու առավելագույնը:
Բայց ես էլ մայր եմ, ում զավակը գտնվում է մահվան ու կյանքի սահմանագծին, ով տեղյակ է հակառակորդի վայրագ վարվելաոճին և ում համար սպասումը դարձել է դժոխային տանջանք:
Ես պատրաստ եմ սեփական կյանքով փրկագնել որդուս, ցավոք` անհնար է:
Հակոբի 80-ամյա տատիկի, մեր ընտանիքի բոլոր անդամների և անձամբ իմ անունից թախանձագին խնդրում եմ` Ձեր բարձր հովանու տակ վերցնել այս խնդրի լուծումը:
Հակոբը միայն իմ որդին չէ, այլ` հոժար կամքով հայկական բանակը համալրած զինվոր, ով իր կյանքը վստահել է պետությանը:
Վստահ գիտեմ, որ գերեվարված զինվորի մոր արյուն-արցունքը անտարբեր չի թողնի ձեզ:
Երկնքում Աստծուն ենք ապավինում, երկրի վրա` Ձեզ: Ավելի հեղինակավոր մեկին չենք ճանաչում:
Հնարավորության դեպքում՝ Ադրբեջանի նախագահի հետ ձեր առաջիկա հանդիպման ժամանակ խնդրում ենք արծարծել նաև այս հարցը:
Ձեր կենսագրության փառահեղ էջերին ծանոթ ենք, գիտենք, որ նախագահ լինելուց առաջ՝ առաջին հերթին ձեր ազգի նվիրյալ զինվորն եք եղել, ուստի` ավելի լավ կպատկերացնեք իրավիճակի ողջ սարսափը:
Գերության մեջ է ձեր քաղաքացին, ձեր բանակի զինվորը, ձեր հայրենակիցը, ով կյանքի 22-րդ գարունը նոր է բոլորել, մի մատղաշ կյանք, որ այսօր ամենաշատը կարիք ունի օգնության:
Գրիչս մայրական վիրավոր սրտի արյուն-արցունքի մեջ եմ թաթախել, մեր վշտի մեջ մեզ միայնակ մի' թողեք:
Աստված զորավիգ լինի Ձեզ:
Ակնկալում ենք Ձեր օգնությունը»:
Հիշեցնենք, որ Հակոբ Ինջիղուլյանը Ադրբեջանում է հայտնվել օգոստոսի 7-ի լույս 8-ի գիշերը: Նա չի կողմնորոշվել տեղանքում:

Gayane Injighulian, the mother of Armenian soldier Hakob Injighulian held captive in Azerbaijan, sent an open letter to Armenian President Serzh Sargsyan, asking him to discuss, if possible, the issue of returning her son at the upcoming meeting with Azerbaijani president.
“My son Hakob Georgi Injighulian, a conscript, was captured by Azerbaijanis and has been held captive since August 8, 2013.
It is not only my son who is held in captivity – our family, our inner peace, and our faith in tomorrow are in captivity.
It is needless to describe the painful emotions experienced by all of us, especially by me.
I would like to mention that my son has health problems and his condition will become acute under such conditions.
You also have children and you can imagine the state of a parent whose son is held captive.
I am prepared to give my own life to save my son, but alas, this is impossible.
On behalf of Hakob’s 80-year-old grandmother, all members of our family, and myself, I ask you to take over the control of the issue’s solution. Hakob is not only my son, but he is also a serviceman who voluntarily joined the Armenian army, who entrusted his life to the state. I am convinced that the pain and tears of a mother whose son was taken captive will not leave you indifferent.
We ask you to discuss, if possible, the issue at the upcoming meeting with the president of Azerbaijan.
We are familiar with the glorious pages of your biography. We know that, prior to becoming the president of Armenia, you were a soldier devoted to our nation, therefore you can imagine the horror of the situation,” Gayane Injighulian’s letter reads.