«Մենք Մաքսային միության ոչ միայն մանրամասները չգիտենք, այլև «խոշոր» մասերը»
«Հայտնվել ենք մի վիճակում, որ կասկածամտության հիմքեր ունենք: Ես անհայտ փաստաթղթի մասին ի՞նչպես կարող եմ կարծիք հայտնել, ես դրա համար Մարքսի «Կապիտալն» եմ կարդացել: Մենք Մաքսային միության ոչ միայն մանրամասները չգիտենք, այլև` «խոշոր» մասերը, նույնը նաև Ասոցացման համաձայնագրի մասին կարող եմ ասել, «Հայաստանը փակուղու՞մ, թե՞ խաչմերուկում. Վիլնյուսից առաջ» հասարակական-քաղաքական խորագրով քննարկման ժամանակ ասաց «Ընդդեմ կամայական բռնության» ՀԿ ներկայացուցիչ Լարիսա Ալավերդյանը:
«Ժամանակն է, որ Հայաստանն ունենա սեփական դիմագիծը, իր ուրույն դերակատարումն աշխարհի ու տարածաշրջանային քաղաքականության մեջ, ոչ թե ուրախանա, որ վերջապես մի երկիր սիրեց իրեն»,- ընդգծեց Լ. Ալավերդյանը:
Շարունակելով խոսքը` Լ. Ալավերդյանը նշեց, որ սեպտեմբերի 3-ի որոշումը վկայում է այն, որ կա՛մ ինքնին իշխանությունը կողմնորոշված չէ, կա՛մ այդ կողմնորոշումը եղել է ժողովրդից թաքուն:
«Նորություն չեմ ասի, որ Եվրոպայի հետ ասոցացվելը կնշանակի ունենալ ինքնուրույն քաղաքական դեմք, վարել քաղաքականություն ժողովրդի հետ միասին, որը պետք է ունենա բավականին բարձր մակարդակի վստահություն առ իր իշխանությունը»,- ասաց նա` միևնույն ժամանակ դատապարտելով երկրից դուրս կայացված որոշումները:

Армения в тупике или на перекрестке? Обсуждения перед саммитом в Вильнюсе
«Мы оказалась в ситуации, которая дает повод для подозрений. Нельзя выражать мнение о документе, суть которого неизвестна. Мы не знаем не только деталей Таможенного союза, но и глобальных «крупных» вопросов. То же самое можно сказать и относительно Соглашения об ассоциации с ЕС», - заявила сегодня в ходе обсуждения на тему «Армения в тупике или на перекрестке: перед Вильнюсом» исполнительный директор общественной организации «Против правового произвола», первый омбудсмен Армении Лариса Алавердян.
«Настало время, чтобы Армения сформировала свой четкий курс, сыграла свою роль в политике региона и мира, а не радовалась тому, что, наконец, какая-то страна проявила к ней благосклонность», - подчеркнула Л.Алавердян.
Как отметила Л.Алавердян, озвученное 3 сентября решение о присоединении к Таможенному союзу свидетельствует о том, что сами власти или не сориентировались, или сделали это в тайне от народа.
«Не новость, что ассоциация с Европой значит иметь самостоятельное политическое лицо, проводить политику вместе с народом, который должен иметь довольно высокий уровень доверия к руководству страны», - сказала она, осудив при этом принятые за пределами Армении решения.