Զաքարյանը՝ Վիլնյուսում. ԵՄ հետ համագործակցության համար այլ ձևաչափ կփնտրենք
Հայաստանը նպատակ ունի շարունակել իր համակողմանի, փոխշահավետ համագործակցությունը Եվրոպական միության հետ: Նման հայտարարություն է արել ՀՀ ԱԺ Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը Վիլնյուսում ընթացող ԵՄ անդամ պետությունների ազգային խորհրդարանների արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովների նախագահների հանդիպման ընթացքում:
«Եվրոպական միությունը Հայաստանի Հանրապետության կարևոր գործընկերներից մեկն է: Մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության բնագավառներում իրականացվող լայնամասշտաբ բարեփոխումները Հայաստան-ԵՄ համագործակցության առանցքն են կազմում:
Հայաստանի Հանրապետությունը, հայտարարելով իր` Մաքսային միությանը միանալու որոշման մասին, հավատարիմ է մնում իր ցանկությանը` խթանել բոլոր հնարավոր ուղղություններով Եվրոպական միության հետ համագործակցությանը` հիմնվելով այն բոլոր ձեռքբերումների վրա, որոնց հասել ենք համատեղ վերջին տարիների ընթացքում Հայաստան-ԵՄ համագործակցության շրջանակներում»,-ասել է Զաքարյանը՝ հավելելով, որ հայաստանյան իշխանությունների կողմից ընդունված որոշումը մի գործընթաց է, որն ուղղված է երկրի տնտեսական զարգացման, էներգետիկ և ռազմավարական անվտանգության ապահովման հեռանկարին:
«Մենք կանենք հնարավոր ամեն ինչ` փնտրելու ճիշտ ուղիներ և ընդունելի ձևաչափեր հետագա երկկողմանի և բազմակողմանի համագործակցության համար, ինչպես նաև ստեղծելու փոխադարձ համաձայնության մթնոլորտ` վարելու բազմավեկտոր քաղաքականություն»,-ասել է նա:

Zakarian: Armenia committed to decision to continue cooperation with EU
Armenia intends to continue multilateral and mutually beneficial cooperation with the European Union, Chairman of the Armenian National Assembly’s Standing Committee on Foreign Affairs Artak Zakarian said today at the Vilnius meeting of the heads of parliamentary committees on foreign affairs of EU member states.
“The European Union is one of Armenia’s most important partners. Large-scale reforms in the fields of human rights, democracy and the rule of the law form the basis of Armenia-EU cooperation.
Announcing its decision to join the Customs Union, Armenia remains committed to its desire to promote in all possible directions its cooperation with the European Union, based on the joint achievements made in recent years as part of Armenia-EU cooperation,” Artak Zakarian stated.
In his words, the decision taken by the Armenian authorities is a process aimed at ensuring the country’s economic development and its energy and strategic security.
“We will do everything possible in order to find proper ways and acceptable formats of further bilateral and multilateral cooperation and also to create an atmosphere of mutual agreement for the implementation of a multi-vectoral policy,” A. Zakarian said.