Գ. Մինասյան. Արցախի Հանրապետությունը դե-ֆակտո Մաքսային միության տարածք է
«Հայաստանի տարածքը Մաքսային միության տարածք է և այստեղ ներթափանցած ապրանքը առանց մաքսատուրքերի հայտնվելու է Լեռնային Ղարաբաղում, ինչպես նաև` Լեռնային Ղարաբաղում արտադրված ապրանքը հայտնվելու է Հայաստանում և Մաքսային միության այլ երկրներում: Լեռնային Ղարաբաղը դե-ֆակտո Մաքսային միության տարածք է»,-  լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ անդրադառնալով Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցության հարցին` ասաց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Գագիկ Մինասյանը:
Նա նշեց, որ Մինսկում տեղի ունեցած Մաքսային միության անդամ երկրների քննարկումների ժամանակ հստակեցվեց, որ Հայաստանի և ԼՂՀ-ի միջև որևէ մաքսային սահմանակետ լինել չի կարող:
«Սա շատ կարևոր պնդում է, քանի որ այդ պնդման արդյունքում Լեռնային Ղարաբաղի տարածքը դառնում է Մաքսային միության տարածք»,- նշեց Գ. Մինասյանը:
Նրա խոսքով` տնտեսական առումով Մաքսային միության անդամները դե-ֆակտո ճանաչել են այն հանգամանքը, որ Լեռնային Ղարաբաղի տարածքը Մաքսային միության տարածք է:

Minasian: De facto, Nagorno Karabakh is territory of Customs Union
“Goods imported into Armenia automatically appear in Nagorno Karabakh, just as goods made in Nagorno Karabakh later appear in Armenia, that is, in the territory of the Customs Union,” member of the Republican Party of Armenia (HHK) parliamentary faction Gagik Minasian told reporters.
According to him, they were told at the Minsk discussions on the Customs Union issue that there will be no customs stations between Armenia and Nagorno Karabakh.
“This is an important circumstance: in this case Nagorno Karabakh becomes a territory of the Customs Union,” the deputy said.
In his words, from the economic point of view, the Customs Union members de facto recognized that circumstance.