«Ո՞ր իրավական հիմքով է կառավարությունը վաճառում «ՀայՌուսգազարդի» 20 տոկոսը»
Ո՞ր իրավական հիմքով է կառավարությունը վաճառում «ՀայՌուսգազարդի» քսան տոկոս բաժնեմասը: ԱԺ-ում հարցուպատասխանի ժամանակ Կառավարությանը հարց ուղղեց ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյան: Պատգամավորի հարցին պատասխանեց ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը: Նախարարը նշեց, որ համաձայանգրերը դեռ պետք է բերվեն ԱԺ վավերացման համար:
«Երբ կլինի խորհրդարանում, այն ժամանակ էլ կքննարկվի»,- ասաց նախարարը:
Հիշեցնենք, որ Ռուսական «Գազպրոմը» պայմանագիր է ստորագրել «ՀայՌուսգազարդի» քսան տոկոսի ձեռքերման մասին, որի մասին «Հրազդանի ՋԷԿ»-ի 5-րդ էներգաբլոկի բացման արարողությանը հայտարարեց «Գազպրոմի» նախագահ Ալեքսեյ Միլերը:
Ըստ Միլերի` «Գազպրոմը» դառնում է «ՀայՌուսգազարդի» 100-տոկոսանոց բաժնետեր և վերջինս լինելու է «Գազպրոմի» դուստր ընկերությունը:

А.Минасян требует представить основания продажи 20% акций «АрмРосгазпрома»
«На каком правовом основании правительство продает 20% акций компании „АрмРосгазпром”», - с таким вопросом обратился сегодня к правительству Армении депутат от фракции АРФ «Дашнакцутюн» Арцвик Минасян в ходе правительственного часа в парламенте.
Отвечая на вопрос депутата, министр энергетики и природных ресурсов Армен Мовсисян заявил, что соглашения должны быть представлены парламенту для ратификации.
«Когда документы будут представлены в парламент, тогда и обсудим», - сказал министр.
Напомним, российская компания «Газпром» подписала соглашение о приобретении 20% акций компании «АрмРосгазпром». Об этом на церемонии запуска пятого энергоблока Разданской ТЭС заявил глава «Газпрома» Алексей Миллер.
По словам Алексея Миллера, «Газпром» становится стопроцентным владельцем компании «АрмРосгазпром», которая станет дочерним предприятием.