Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպել է ԵԱՀԿ գալիք տարվա գործող նախագահին
Այսօր Կիևում ԵԱՀԿ արտգործնախարարների խորհրդի 20-րդ նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցող ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպում ունեցավ Շվեյցարիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավար, 2014թ. ԵԱՀԿ գործող նախագահ Դիդյե Բուխգալտերի հետ։
Նախարար Նալբանդյանը շնորհավորեց շվեյցարացի գործընկերոջը Շվեյցարիայի համադաշնության նախագահ ընտրվելու, ինչպես նաև հունվարի 1-ից ԵԱՀԿ գործող նախագահ դառնալու կապակցությամբ։
Նախարարները քննարկեցին ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացին առնչվող հարցեր և այդ համատեքստում ԵԱՀԿ գալիք նախագահության աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին։
Արտգործնախարար Նալբանդյանը Հայաստանի աջակցությունը հայտնեց ԵԱՀԿ-ում Շվեյցարիայի նախագահության առաջադրված օրակարգի իրականացման գործում։
Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց նաև ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Լամբերտո Զանյերի հետ։
Հանդիպմանը հանգամանալից քննարկվեցին ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացի վերջին զարգացումները։ Այս համատեքստում զրուցակիցները բարձր գնահատեցին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների շարունակական ջանքերը հիմնահարցի խաղաղ հանգուցալուծման ուղղությամբ, ընդգծեցին տարածաշրջանում լարվածության նվազեցմանն ուղղված քայլերի կարևորությունը։
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Լամբերտո Զանյերը անդրադարձան Երևանում ԵԱՀԿ գրասենյակի գործունեությանը և նրա կողմից իրականացվող ծրագրերին։

Глава МИД Армении встретился с действующим председателем ОБСЕ в 2014г.
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян встретился сегодня в Киеве с министром иностранных дел Швейцарии, действующим председателем ОБСЕ в 2014 году Дидье Буркхальтером. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Эдвард Налбандян поздравил швейцарского коллегу с избранием президентом Швейцарской Конфедерации и предстоящим с 1 января 2014 годо председательством в ОБСЕ.
Министры обсудили вопросы, касающиеся урегулирования карабахского конфликта, и в данном контексте содействие ОБСЕ усилиям сопредседателей МГ ОБСЕ. Эдвард Налбандян заявил о поддержке Армении в реализации повестки, выдвинутой в рамках председательства Швейцарии в ОБСЕ.
Глава МИД Армении встретился также с генеральным секретарем ОБСЕ Ламберто Заньером.
На встрече обстоятельно обсуждались последние развития в переговорном процессе по мирному урегулированию карабахского конфликта. В данном контексте собеседники высоко оценили последовательные усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ, направленные на мирное урегулирование конфликта, подчеркнули важность шагов в целях снижения напряженности в регионе.