Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպել է ԵԱՀԿ գալիք տարվա գործող նախագահին
Այսօր Կիևում ԵԱՀԿ արտգործնախարարների խորհրդի 20-րդ նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցող ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպում ունեցավ Շվեյցարիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավար, 2014թ. ԵԱՀԿ գործող նախագահ Դիդյե Բուխգալտերի հետ։
Նախարար Նալբանդյանը շնորհավորեց շվեյցարացի գործընկերոջը Շվեյցարիայի համադաշնության նախագահ ընտրվելու, ինչպես նաև հունվարի 1-ից ԵԱՀԿ գործող նախագահ դառնալու կապակցությամբ։
Նախարարները քննարկեցին ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացին առնչվող հարցեր և այդ համատեքստում ԵԱՀԿ գալիք նախագահության աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին։
Արտգործնախարար Նալբանդյանը Հայաստանի աջակցությունը հայտնեց ԵԱՀԿ-ում Շվեյցարիայի նախագահության առաջադրված օրակարգի իրականացման գործում։
Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց նաև ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Լամբերտո Զանյերի հետ։
Հանդիպմանը հանգամանալից քննարկվեցին ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացի վերջին զարգացումները։ Այս համատեքստում զրուցակիցները բարձր գնահատեցին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների շարունակական ջանքերը հիմնահարցի խաղաղ հանգուցալուծման ուղղությամբ, ընդգծեցին տարածաշրջանում լարվածության նվազեցմանն ուղղված քայլերի կարևորությունը։
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Լամբերտո Զանյերը անդրադարձան Երևանում ԵԱՀԿ գրասենյակի գործունեությանը և նրա կողմից իրականացվող ծրագրերին։

Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian met today in Kiev with Swiss Foreign Minister, OSCE Chairman-in-Office in 2014 Didier Burkhalter, the press service of Armenian Foreign Ministry reported.
E. Nalbandian congratulated Swiss counterpart on election as President of the Swiss Confederation and the upcoming chairmanship of the OSCE from January 1, 2014.
The ministers discussed issues related to the settlement of the Karabakh conflict and, in this context, the support for the OSCE Minsk Group Co-chairs. Nalbandian stated about Armenia’s support with implementation of the agenda proposed under Switzerland’s chairmanship of the OSCE.
Minister Nalbandian also met with the OSCE Secretary General Lamberto Zannier.
The sides discussed the latest developments in the talks on the peaceful settlement of the Karabakh conflict. They appreciated the efforts of the OSCE Minsk Group Co-chairs on a peaceful resolution of the conflict and their steps aimed at reducing tension in the region.