Արտգործնախարարն ընդունեց Իտալիայի դեսպանի հավատարմագրերի պատճենը
Դեկտեմբերի 10-ին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Հայաստանում Իտալիայի նորանշանակ դեսպան Ջովաննի Ռիչիուլլիին՝ հավատարմագրերի պատճենի հանձնման կապակցությամբ:
Ողջունելով հյուրին` նախարար Նալբանդյանն ասաց, որ հայ-իտալական հարաբերություններն ունեն հազարամյակների պատմություն՝ հիշարժան փոխադարձ բարեկամության դրսևորումներով և բարի ավանդույթներով։ Նա հաջողություն մաղթեց դեսպանին դիվանագիտական առաքելության կատարման գործում` հույս հայտնելով, որ դեսպանն իր աշխատանքով կնպաստի հայ-իտալական բարեկամական փոխգործակցության ընդլայնմանը և խորացմանը: Նախարարը հավելեց, որ Հայաստանի և Իտալիայի միջև առկա փոխվստահության մթնոլորտը, որը հիմնված է պատմականսերտառնչություններիևընդհանուրարժեքներիվրա, ամուր հիմք է ստեղծում բոլոր ուղղություններով նոր ձեռքբերումներ արձանագրելու համար։
Դեսպան Ռիչիուլլին, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, վստահեցրեց, որ կանի առավելագույնը հայ-իտալական համագործակցությունն ամրապնդելու և զարգացնելու ուղղությամբ:
Հանդիպմանը նախարար Նալբանդյանը և դեսպան Ռիչիուլլիին քննարկեցին բարձրաստիճան փոխայցելությունների կազմակերպման, միջխորհրդարանական շփումների ակտիվացման, իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնման, առևտրատնտեսական կապերի խթանման, ապակենտրոնացված, կրթամշակութային համագործակցության հետագա զարգացմանն առնչվող հարցեր, անդրադարձան նաև Հայաստան - Եվրոպական Միություն հարաբերություններին:
Էդվարդ Նալբանդյանը ներկայացրեց ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման վերջին զարգացումները, հիմնահարցի խաղաղ հանգուցալուծման ուղղված Հայաստանի և միջազգային հանրության ջանքերը:

Глава МИД Армении принял новоназначенного посла Италии
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял сегодня новоназначенного посла Италии в Армении Джованни Ричиулли в связи с вручением копий верительных грамот. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Приветствуя гостя, Эдвард Налбандян отметил, что армяно-итальянские отношения имеют тысячелетнюю историю. Глава внешнеполитического ведомства Армении пожелал удачи послу в осуществления дипломатической миссии и выразил надежду, что своей деятельностью посол будет содействовать расширению и углублению сотрудничества. Глава МИД отметил, что атмосфера доверия между двумя странами и тесные исторические связи являются прочной основой для новых достижений.
Посол Джованни Ричиулли, поблагодарив за прием, заверил, что сделает все возможное для укрепления и развития армяно-итальянского сотрудничества.
В ходе встречи собеседники обсудили вопросы, связанные с организацией взаимных визитов, активизацией межпарламентских контактов, расширением договорно-правовой базы, стимулированием торгово-экономических связей, развитием децентрализованного и культурно-образовательного сотрудничества. Собеседники обратились также к отношениям Армения-ЕС.
Эдвард Налбандян представил нынешний этап урегулирования нагорно-карабахского конфликта, усилия Армении и международного сообщества в этом направлении.
Министр Э.Налбандян представил послу последние развития в процессе урегулирования карабахского конфликта, усилия Армении и международного сообщества, направленные на мирное решение проблемы.