Նաիրա Զոհրաբյան. Դուք հո ինքնասպան կամ կամիկաձե չե՞ք
«Այս բանաձևը պետական ռեկետ է, այլ կերպ սա հնարավոր չէ անվանել: Եթե այս համակարգն այդքան լավն էր, ի՞նչն էր խանգարում ձեզ 2011-ից գործող կամավոր դրույթից օգտվել և երեք տարի ավելի շուտ ապահովել ձեր բարեկեցիկ ծերությունը»,- խորհրդարանում, խոսելով պարտադիր կուտակային կենսաթոշակի մասին, այս մասին ասաց ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը:
Անդրադառնալով այն գործատուներին, ովքեր հայտարարել են, թե կողմ են համակարգին և պատարստ են իրենց աշխատողների աշխատավարձերը բարձրացնել, որպեսզի նեղություն չկրեն վերջիններս, Ն. Զոհրաբյանը վստահեցրեց, որ այս գործելաոճը չի կարող երկար տևել:
«Դուք հո չեք կարող 30-40 տարի այսպես աշխատել: Դուք հո ինքասպան կամ կամիկաձե չե՞ք, հասկանալի է, որ այդ ինքնազոհությունը կամ կամիկաձեությունը տևելու է մի քանի ամիս, մինչև այս աղմուկը կմարի և դուք ձեր աշխատողներին կասեք, որ այլևս չեք պատրաստվում այս կարգավիճակով աշխատել»,- հայտարարեց Ն. Զոհրաբյանը:

Зограбян: Внедрение обязательной пенсионной системы – государственный рэкет
Внедрение обязательной накопительной пенсионной системы – это государственный рэкет. Об этом заявила сегодня в парламенте секретарь фракции партии «Процветающая Армения» (ППА) Наира Зограбян.
«Эта формула – государственный рэкет, по другому назвать это нельзя. Если система была такой хорошей, что вам мешало воспользоваться действующей с 2011 года добровольной накопительной пенсионной системой и на три года раньше обеспечить себе достойную старость», - отметила депутат.
Обратившись к работодателям, которые заявили, что выступают за внедрение обязательного компонента и готовы повысить зарплаты своим сотрудникам, во избежание проблем, Наира Зограбян заверила, что подобный стиль действий не может долго продолжаться.
«Вы же не можете работать таким образом в течение 30-40 лет. Вы же не самоубийцы, не камикадзе? Понятно, что эта самоотверженность продлиться несколько месяцев, пока эта волна протеста угаснет, а после этого вы заявите своим сотрудникам, что больше не собираетесь работать в таком статусе», - заявила Наира Зограбян.