Նաիրա Զոհրաբյան. Դուք հո ինքնասպան կամ կամիկաձե չե՞ք
«Այս բանաձևը պետական ռեկետ է, այլ կերպ սա հնարավոր չէ անվանել: Եթե այս համակարգն այդքան լավն էր, ի՞նչն էր խանգարում ձեզ 2011-ից գործող կամավոր դրույթից օգտվել և երեք տարի ավելի շուտ ապահովել ձեր բարեկեցիկ ծերությունը»,- խորհրդարանում, խոսելով պարտադիր կուտակային կենսաթոշակի մասին, այս մասին ասաց ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը:
Անդրադառնալով այն գործատուներին, ովքեր հայտարարել են, թե կողմ են համակարգին և պատարստ են իրենց աշխատողների աշխատավարձերը բարձրացնել, որպեսզի նեղություն չկրեն վերջիններս, Ն. Զոհրաբյանը վստահեցրեց, որ այս գործելաոճը չի կարող երկար տևել:
«Դուք հո չեք կարող 30-40 տարի այսպես աշխատել: Դուք հո ինքասպան կամ կամիկաձե չե՞ք, հասկանալի է, որ այդ ինքնազոհությունը կամ կամիկաձեությունը տևելու է մի քանի ամիս, մինչև այս աղմուկը կմարի և դուք ձեր աշխատողներին կասեք, որ այլևս չեք պատրաստվում այս կարգավիճակով աշխատել»,- հայտարարեց Ն. Զոհրաբյանը:

The introduction of the compulsory accumulative pension system is a state racket, the secretary of Prosperous Armenia Party (BHK) parliamentary faction Naira Zohrabian said today.
“This formula is a state racket, it cannot be called differently. If the system was so good, then what prevented you from using the voluntary accumulative pension system since 2011 in order to ensure a prosperous old age for yourselves three years earlier?” the deputy said.
As regards the employers who support the compulsory component’s introduction and are prepared to raise salaries of their employees to avoid problems, Ms. Zohrabian noted that such a work style cannot last long.
“You cannot work in this way for 30-40 years. You aren’t self-killers, are you? It is clear that this selflessness will continue for several months until this wave of protests fades away, after which you will tell your employees that you are not going to work in that mode anymore,” N. Zohrabian said.