ՏՄՊՊՀ-ն սկսել է ամենօրյա մոնիտորինգ նախաամանորյա Երևանում
ՏՄՊՊՀ-ն նախաամանորի շրջանում բարձր կենտրոնացվածություն ունեցող շուկաներում հսկողություն է իրականացնելու: Այսօր այս մասին կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանը:
Նա նաև նշեց, որ գների անհիմն բարձրացման դեպքում գերիշխող դիրք ունեցող տնտեսվարողները խիստ պատասխանատվության կենթարկվեն. «Սկսել ենք ամենօրյա կտրվածքով մոնիտորինգ իրականացնել, հատկապես բարձր կենտրոնացվածություն ունեցող շուկաներում»:
ՏՄՊՊՀ-ի ուշադրության կենտորնում են լինելու սոցիալական նշանակության շուկաները. ձու, կաթնամթերք և այլն, հետևելու են գնագոյացմանը, միաժամանակ ՏՄՊՊՀ նախագահը նշեց, որ այն շուկաներում, որտեղ մրցակցություն կա և տնետսվարողները շատ են, այդ շուկաներում ՏՄՊՊՀ-ն գործ չունի:
Ա. Շաբոյանը հիշեցրեց, որ գները ձևավորվում են առաջարկի և պահանջարկի հիման վրա, ՏՄՊՊՀ-ն ուսումնասիրում է միայն գերիշխող դիրք ունեցող տնտեսվարողների գործունեությունը:

А.Шабоян: ГКЗЭК Армении начала предновогодний мониторинг рынка
Государственная комиссия по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении усилит в предновогодний период контроль над рынками с высокой концентрацией. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами председатель ГКЗЭК Артак Шабоян.
А.Шабоян также отметил, что в случае повышения цен к строгой ответственности будут привлечены хозяйствующие субъекты, занимающие доминирующее положение на рынке. «Мы начали ежедневный мониторинг на рынках с высокой степенью концентрации. Мы считаем потенциально рисковыми особенно те рынки, на которых действует немного субъектов», - сказал А.Шабоян.
В центре внимания ГКЗЭК будут рынки социального значения – рынок яиц, молочных продуктов и т.д. По словам А.Шабояна будет осуществляться контроль над ценообразованием. Председатель ГКЗЭК отметил, что на рынках, где есть конкуренция и много хозяйствующих субъектов, контроль будет не очень сильным.
А.Шабоян при этом напомнил, что цены формируются на основании спроса и предложения и ГКЗЭК изучает только деятельность хозяйствующих субъектов, занимающих доминирующее положение на рынке.