Զարիֆ. ՀՀ և ԻԻՀ հարաբերությունները զարգացնելու գործում խոչընդոտներ չկան
Իրանի և Հայաստանի հարաբերությունների զարգացման գործում որևէ խոչընդոտ գոյություն չունի: Այդ մասին, Իրանի պաշտոնական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ, ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է ԻԻՀ ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը:
Իրանի արտաքին գերատեսչության ղեկավարը, անդրադառնալով երկու երկրների հարաբերությունների զարգացման հեռանկարին, մասնավորապես նշել է. «Առևտրի և տնտեսության այլ ճյուղերի ոլորտում առկա են լայն հնարավորություններ, որոնք պետք է ուղղել երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը: Իրանի նոր կառավարությունը հարևան երկրների հետ հարաբերությունների զարգացմանը մեծ կարևորություն է տալիս»:
Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը նշել է, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը անհրաժեշտ է համարում, որպեսզի տարածաշրջանային որոշ հակամարտություններ խաղաղ լուծում ունենան և տարածաշրջանային երկրների միջև խաղաղության և բարեկամության մթնոլորտ հաստատվի:
ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանն էլ իր հերթին ողջունել է Իրանի և «5+1 խմբի» միջև ձեռք բերված համաձայնությունը:

Iran’s FM: No obstacles to development of Armenian-Iranian relations
There are not any obstacles in the development of Armenian-Iranian relations, the IRNA news agency quoted Iranian Foreign Minister Mohammad Javad Zarif as saying at a meeting with Armenian Deputy Foreign Minister Shavarsh Kocharian.
“There is great potential for development in trade and other branches of economy and this potential should be aimed at the promotion of bilateral relations. The nee government of Iran pays much attention to the development of relations with neighbors,” the Iranian foreign minister stated.
In his words, Iran considers it necessary that regional conflicts should be resolved by peaceful means with the aim of creating an atmosphere of friendship between countries.