Ադրբեջանը անտեսում է ՄԽ կոչերը՝ Համանախագահների` Բաքվում գտնվելու ժամանակ
Այս տարվա նոյեմբերի 5-ին Մինսկի խմբի համանախագահների հետ հանդիպման ժամանակ արձագանքելով ռազմական գործողությունների առումով զսպվածություն ցուցաբերելու ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների կոչին, ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի հրամանով ամբողջ այս ընթացքում հայկական կողմից չի արձակվել ոչ մի կրակոց: Այս մասին ասված է ՊՆ հայտարարության մեջ:
«Սույն թվականի դեկտեմբերի 14-ի միջադեպը, որի ժամանակ հակառակորդի կրակից զոհվել է պայմանագրային զինծառայող, շարքային Հրանտ Սերյոժայի Պողոսյանը, հերթական անգամ ցույց է տալիս, որ ադրբեջանական կողմը, անտեսելով ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների կոչերը, շարունակում է հրադադարի պահպանման անտեսման իր մշտական մոտեցումը, մասնավորապես` Համանախագահների Բաքվում գտնվելու ժամանակ:
Այս ամենի արդյունքում ՀՀ զինված ուժերի գործողությունները լինելու են կանխարգելիչ և խիստ:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը կիսում է ծանր կորստյան վիշտը և իր զորակցությունն է հայտնում շարքային Հրանտ Սերյոժայի Պողոսյանի ընտանիքի անդամներին, հարազատներին և ծառայակիցներին»,ասված է հաղորդագրության մեջ:

Минобороны: Действия ВС Армении будут превентивными и жесткими
В ходе встречи министра обороны Армении Сейрана Оганяна с сопредседателями Минской группы ОБСЕ 5 ноября 2013 года был озвучен призыв проявить сдержанность в плане военных действий. В ответ на этот призыв, по приказу министра обороны Армении, с армянской стороны за весь этот период не было произведено ни одного выстрела. Об этом говорится в заявлении министерства обороны Армении.
«Инцидент 14 декабря 2013 года, во время которого от выстрелов со стороны противника погиб военнослужащий-контрактник, рядовой Грант Погосян, в очередной показывает, что азербайджанская сторона, игнорируя призывы сопредседателей МГ ОБСЕ, продолжает свою постоянную политику игнорирования режима перемирия, в частности, в момент пребывания сопредседателей в Баку.
В результате всего этого действия ВС Армении будут превентивными и жесткими», - говорится в заявлении.