«Դեմ ենք» երթը մեկնարկեց. ՍԴ-ն գոնե մի անգամ պիտի ապացուցի, որ անկախ է
«Պահանջում ենք մեր իրավունքը» մեծ պաստառով Ազատության հրապարակից մեկնարկեց «Դեմ ենք պարտադիրին» նախաձեռնության երթը դեպի Սահմանադրական դատարան:
«Մենք հույս ունենք, որ Սահմանադրական դատարանը գոնե մի անգամ կապացուցի, որ անկախ կառույց է ու գործում է քաղաքացիների իրավունքների շահերից»,- ասաց երթի մասնակիցներից մեկը:
Նշենք, որ երթի սկզբում՝ Մաշտոցի պողոտայում, ոստիկանները փորձեցին կասեցնել այն, բայց մի քանի րոպե տևած բանակցություններից հետո թույլ տվեցին, որ ակտիվիստները Սահմանադրական դատարան շարժվեն անգամ երթևեկելի հատվածով:
Այսպիսով, երթևեկությունը կասեցվեց Մաշտոց և Բաղրաման պողոտաների խաչմերուկում:
Նշենք, երթին մասնակցում են նաև «Ժառաննգություն», ՀՅԴ, ԲՀԿ, ՀԱԿ խմբակցությունների ներկայացուցիչները:
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 12-ին ԱԺ արտահերթ նիստում «Կուտակային կենսաթոշակային համակարգի մասին» օրենքի նախագիծը 70 կողմ, 46 դեմ և 1 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ ամբողջությամբ ընդունվեց:

Opponents of the accumulative pension system’s introduction in Armenia are holding a march to Armenia’s Constitutional Court.
“We hope that the Constitutional Court will prove at least once that it is an independent body and acts on behalf of citizens,” a participant said.
Among those taking part in the march are representatives of four parliamentary factions – ARF-Dashnaktsutyun, Heritage Party, Prosperous Armenia Party, and Armenian National Congress.
By the draft bill adopted by the parliament, the compulsory accumulative pension system will take effect on January 1, 2014.