Պ. Մակեյան. Երեք նախագահներին պետք է ստիպել հեռանալ քաղաքականությունից
ՀՀ երեք նախագահները պետք է քաղաքական արենայից դուրս մղվեն, որովհետև երկրում ստեղծված իրավիճակի համար պատասխանատու են երեքն էլ: Լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք հայտնեց «Ժողովրդավարական հայրենիք» կուսակցության նախագահ Պետրոս Մակեյանը:
ՀՀ երեք նախագահներին, շարունակեց խոսքը Պ. Մակեյանը, պետք է պարտադրել, որ նրանք դուրս գան քաղաքականությունից, քանի որ կամավոր նրանք չեն հեռանա:
«Կամավոր նույնիսկ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը չի հեռանա: Երեք նախագահների՝ հատկապես Սերժ Սարգսյանի և Ռոբերտ Քոչարյանի մեջ վախ կա: Եթե չվախենային, օրինակ, գազի գինը գաղտնի չէին բարձրացնի»,- ասաց Պ. Մակեյանը` հավելելով, որ հեռանալուց հետո նրանք պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն իրենց արածների համար, հատկապես, ըստ Մակեյանի, Ռոբերտ Քոչարյանը:
Պատասխանելով հարցին, թե ո՞վ պետք է պարտադրի նախագահներին հեռանալ քաղաքականությունից, Պ. Մակեյանը նշեց, որ պետք է  պսևդո ընդդիմությունը տարանջատել իրական ընդդիմությունից, բայց. «Մեր գործընկերը պետք է լինի ժողովուրդը: Մենք պետք է հիշենք, որ 2008-2011-ին ընդդիմությունը օրակարգ էր պարտադրում իշխանություններին, իսկ գարնանը, երբ ընդդիմությունը թույլ տվեց մի քանի սխալ, թուլացավ, քանդվեց, բաժան-բաժան եղավ, բայց դա ժամանակավոր է»:
Խոսելով ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի հիմնած «Քաղաքացիական պայմանագրի» հնարավորությունների մասին` Պ. Մակեյանն ասաց, որ ինքը` Նիկոլ Փաշինյանի և Սասուն Միքայելյանի հետ եկար ճանապարհ է անցել. «Մենք միշտ եղել ենք շարժումների առաջին կարգերում՝ անկախ նրանից, թե ով է առաջնորդը ու դա արել ենք առանց նախապայմանների»:
Ինչ վերաբերում է «Քաղաքացիական պայմանագրի» հետ համագործակցելուն, ապա այս դեպքում Պ. Մակեյանը առաջ քաշեց նախապայման, որն այս դեպքում 3 նախագահներին քաղաքականությունից հեռանալու պարտադրանքն է. «Եթե կընդունեն, բնականաբար, մենք կհամագործակցենք ու խնդիր չի լինի»:

П.Макеян: Все три президента Армении должны уйти из политики
Все три президента Армении должны быть вытеснены с политической арены, поскольку за создавшуюся в стране ситуацию ответственность несут именно они. Такое мнение высказал сегодня в ходе встречи с журналистами председатель партии «Демократическая родина» Петрос Макеян.
Как отметил Макеян, нужно принудить трех президентов Армении уйти из политики, поскольку добровольно они этого не сделают. «Добровольно не уйдет из политики даже Левон Тер-Петросян. Все три президента испытывают чувство страха. Если бы они не боялись, не скрывали бы, к примеру, цену на газ», - сказал П.Макеян.
На вопрос о том, кто должен принудить президентов к уходу из политики, П.Макеян отметил, в первую очередь необходимо разграничить псевдооппозицию от реальной оппозиции. «Нашим партнером должен стать народ. Мы должны вспомнить, что в 2008-2011гг. оппозиция ставила перед властями повестку, а весной, когда оппозиция допустила несколько ошибок, она ослабла и разобщилась», - заявил он.
Касаясь созданной депутатом парламента от «Армянского национального конгресса» Николом Пашиняном инициативы «Гражданского договора», Петрос Макеян отметил, что прошел с Пашиняном и Микаеляном долгий и трудный путь.
Глава партии «Демократическая родина» заявил, что с 2008 года руководимая им политическая сила всегда находилась на передовой линии борьбы.
Обратившись к возможности присоединения к инициативе «Гражданский договор», Петрос Макеян заявил: «Если наши предусловия будут приняты, мы будем сотрудничать».