Պ. Մակեյան. Երեք նախագահներին պետք է ստիպել հեռանալ քաղաքականությունից
ՀՀ երեք նախագահները պետք է քաղաքական արենայից դուրս մղվեն, որովհետև երկրում ստեղծված իրավիճակի համար պատասխանատու են երեքն էլ: Լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք հայտնեց «Ժողովրդավարական հայրենիք» կուսակցության նախագահ Պետրոս Մակեյանը:
ՀՀ երեք նախագահներին, շարունակեց խոսքը Պ. Մակեյանը, պետք է պարտադրել, որ նրանք դուրս գան քաղաքականությունից, քանի որ կամավոր նրանք չեն հեռանա:
«Կամավոր նույնիսկ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը չի հեռանա: Երեք նախագահների՝ հատկապես Սերժ Սարգսյանի և Ռոբերտ Քոչարյանի մեջ վախ կա: Եթե չվախենային, օրինակ, գազի գինը գաղտնի չէին բարձրացնի»,- ասաց Պ. Մակեյանը` հավելելով, որ հեռանալուց հետո նրանք պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն իրենց արածների համար, հատկապես, ըստ Մակեյանի, Ռոբերտ Քոչարյանը:
Պատասխանելով հարցին, թե ո՞վ պետք է պարտադրի նախագահներին հեռանալ քաղաքականությունից, Պ. Մակեյանը նշեց, որ պետք է  պսևդո ընդդիմությունը տարանջատել իրական ընդդիմությունից, բայց. «Մեր գործընկերը պետք է լինի ժողովուրդը: Մենք պետք է հիշենք, որ 2008-2011-ին ընդդիմությունը օրակարգ էր պարտադրում իշխանություններին, իսկ գարնանը, երբ ընդդիմությունը թույլ տվեց մի քանի սխալ, թուլացավ, քանդվեց, բաժան-բաժան եղավ, բայց դա ժամանակավոր է»:
Խոսելով ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի հիմնած «Քաղաքացիական պայմանագրի» հնարավորությունների մասին` Պ. Մակեյանն ասաց, որ ինքը` Նիկոլ Փաշինյանի և Սասուն Միքայելյանի հետ եկար ճանապարհ է անցել. «Մենք միշտ եղել ենք շարժումների առաջին կարգերում՝ անկախ նրանից, թե ով է առաջնորդը ու դա արել ենք առանց նախապայմանների»:
Ինչ վերաբերում է «Քաղաքացիական պայմանագրի» հետ համագործակցելուն, ապա այս դեպքում Պ. Մակեյանը առաջ քաշեց նախապայման, որն այս դեպքում 3 նախագահներին քաղաքականությունից հեռանալու պարտադրանքն է. «Եթե կընդունեն, բնականաբար, մենք կհամագործակցենք ու խնդիր չի լինի»:

All the three presidents of Armenia should be forced to leave the political arena since they are responsible for the current situation in the country, the chairman of Democratic Homeland Party Petros Makeyan said at a meeting with journalists today.
In his words, the three presidents should be forced to quit politics as they will not do it of their free will. “Even Levon Ter-Petrosian will not quit politics of his free will. All the presidents are afraid. If they were not afraid, they would not conceal, for example, the gas price,” Makeyan noted.
When asked who will force them to quit politics, Makeyan said that first of all it is necessary to distinguish between the pseudo-opposition and the real opposition. “The people should be our partner. We need to recall that in 2008-2011 the opposition presented an agenda to the authorities, but in the spring the opposition weakened and disintegrated after making a number of mistakes”, Makeyan said.
As regards Civil Contract initiative set up by the deputy of HAK parliamentary faction Nikol Pashinian, Petros Makeyan said that he followed a long and difficult path with Pashinian and Mikaelian.
The head of Democratic Homeland stated that since 2008 the political force led by him has always been in the forefront of the struggle.
Speaking about the possibility of joining Civil Contract initiative , Makeyan said: “If our preconditions are accepted, we will cooperate”.