«Gallup». ԽՍՀՄ-ի փլուզումից Հայաստանն ամենից շատ է վնաս տեսնում
Հաջորդ շաբաթ ԽՍՀՄ-ի փլուզման 22-րդ տարին է լրանում և այս կապակցությամբ «Gallup» հասարակական կարծիքի ուսումնասիրման կենտրոնը հետազոտություն է անցկացրել ԽՍՀՄ-ի նախկին 11 երկրներում, որից պարզվել է, որ երկրները հիմնականում ավելի շատ վնաս, քան օգուտ են տեսնում ԽՍՀՄ-ի փլուզումից:
ԽՍՀՄ նախկին հանրապետությունների բնակիչները միության փլուզումից ավելի շատ վնաս են տեսնում` 51%, հարցվածների 24%-ը օգուտ է տեսնում:
Միայն ադրբեջանցիները, ղազախները և թուրքմեններն են, որ ավելի շատ օգտավետ են համարում ԽՍՀՄ-ի փլուզումը: Վրացիների շրջանում տեսակետները կիսվում են:
Հայաստանում ԽՍՀՄ-ի փլուզումից օգուտ է տեսնում բնակչության 12, վնաս` 66, ոչ օգուտ և ոչ վնաս` 10 տոկոսը, չգիտի կամ հրաժարվել է պատասխանել 12 տոկոսը:

Next week it will be 20 years since the USSR collapsed. In this connection Gallup Organization conducted a public opinion poll in 11 states which were previously republics of the USSR. According to the poll, residents of these states believe that the collapse of the Soviet Union did more harm than good.
51% of respondents said the collapse of the USSR did harm than good, 24% said the opposite. Only Azerbaijanis, Kazakhs and Turkmens consider the breakup of the USSR beneficial. Georgians have divided on the issue. In Armenia, 12% of respondents said the USSR collapse did good, while 66% said it did harm.