«Ամեն ինչ պետք է անել ստատուս քվոն «դե յուրե» դաշտ տեղափոխելու համար»
2013 թ-ին հատկապես մեծ կարևորություն ներկայացրին Հայաստանի մասնակցությամբ իրականացված ինտեգրացիոն նախագծերը: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը ասաց քաղաքագետ Ալեքսանդր Մարկարովը:
«2013 թ. ամենակարևոր իրադարձություններից էր սեպտեմբերի 3-ին Մաքսային միությանն անդամակցելու մասին Հայաստանի իշխանությունների հայտարարությունը, որով մենք ֆորմալացնում ենք Մաքսային միության հետ համագործակցությունը, սակայն համագործակցում ենք նաև ԵՄ-ի հետ»,-ասաց նա:
Քաղաքագետի խոսքով՝ ԵՄ-ի հետ Հայաստանի համագործակցությունը ևս սկզբում որպես տնտեսական էր գնահատվում, սակայն հետո վերափոխվեց քաղաքականի, ինչը հնարավոր է նաև ՄՄ-ի դեպքում:
Ա. Մարկարովի խոսքով` Մաքսային միության հետ համագործակցության վերաբերյալ պետք է նշել, որ ավելի խորը համագործակցության հնարավորություններ կան, սակայն մենք գործում ենք սահմանափակ հնարավորություններով, ինչը քննարկման կարիք ունի:
Անդրադառնալով 2014թ. ԼՂ հիմնախնդրի հնարավոր զարգացումներին՝ Ա. Մարկարովը նշեց, որ բանակցային գործընթացը վերջին քսան տարիներին լուծում է պատերազմական գործողություններ թույլ չտալու խնդիրը, և պետք է ամեն ինչ անել՝ 2014 թ. ստատուս քվոյի «դե ֆակտո» վիճակը «դե յուրե» դաշտ տեղափոխելու համար:

Markarov: Decision on entry into CU most important event of 2013
The integration processes with Armenia’s participation were of utmost importance in 2013, political scientist Alexander Markarov said at a meeting with reporters today.
“The most important event of 2013 was the Armenian authorities’ statement about entry into the Customs Union, whereby we formalize cooperation with the Customs Union, but at the same time cooperate with the European Union,” Markarov said.
According to him, Armenia’s cooperation with the EU was initially viewed as economic, but later it transformed into political cooperation, which is also possible in case of the Customs Union.
Speaking about possible developments in the Karabakh conflict settlement in 2014, the political scientist said that in the past 20 years the task of the negotiating process has been not to allow a resumption of hostilities, while in 2014 everything should be done to turn the de facto status quo into a de jure one.