Ռ. Կիրակոսյան. Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ժամկետն ավարտված է
«Երբ նայում ենք Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հայտարարություններին, պետք է ասեմ, որ բավականին տխուր է, որովհետև դրանք ցույց են տալիս, որ, որպես քաղաքական ուժ, Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ժամկետն ավարտված է»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ, անդրադառնալով ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի վերջին ելույթին, նման կարիք հայտնեց «Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի» տնօրեն, վերլուծաբան Ռիչարդ Կիրակոսյանը:
«Եթե  նայում ենք Տեր-Պետրոսյանի ռուսամետ վերջին հայտարարություններին, ապա հստակ երևում է` այն տարբերվում է տարիներ առաջ նրա և իր ուժի վարած քաղաքականությունից»,- ասաց Ռ. Կիրակոսյանը` հավելելով, որ հասարակությունը չափազանց մեծ ուշադրություն է դարձնում նախկին նախագահներին:
Շարունակելով խոսքը` Ռ. Կիրակոսյանն ասաց, որ Հայաստանում նոր որակի ընդդիմության կարիք կա։ Մասնավորապես խոսելով ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի նախաձեռնած «Քաղաքացիական պայմանագրի» մասին` վերլուծաբանը նկատեց, որ թեև ինքը ոչ մի քաղաքական ուժի ներկայացուցիչ չէ, սակայն  աջակցում է նոր քաղաքական ուժերի ստեղծմանը:
«Սա ինքնին նշանակալի զարգացում է, և կարծում եմ` դա հեշտ մարտահրավեր չէ, բայց խոստումնալից է՝  հատկապես, երբ հաշվի ենք առնում խմբի բազմազանությունը և նրանց շարժման ոճը»,- ասաց վերլուծաբանը:
Եզրափակելով խոսքը` նա ընդգծեց, որ Հայաստանի իշխանությունը և ընդդիմությունը պետք է փոխվեն և առաջ ընթանալով փոխեն նաև իրենց վարած քաղաքականությունը:

The recent statements of Levon Ter-Petrosian make an oppressive impression as they show that as a political figure, he has exhausted himself, the head of Regional Studies Center, political scientist Richard Giragosian said at a meeting with reporters today, when commenting on the recent speech of Levon Ter-Petrosian.
“It is evident from Ter-Petrosian’s latest pro-Russian statements that they differ from the policy that he and the force led by him had carried out,” Giragosian said. In his opinion, the public paid too much attention to the ex-presidents of Armenia.
R. Giragosian stressed the need to have opposition of new quality in Armenia. In particular, when discussing Civil Contract movement initiated by HAK faction deputy Nikol Pashinian, the political scientist noted that although he does not represent any party, he is in favor of establishing new political forces.
“It is a significant event and not an easy challenge, but it is a promising movement, given the diversity of the group’s composition and the style of their movement,” Giragosian said.
In conclusion, he said that Armenia’s authorities and opposition should change and, while advancing, also change their policies.