Իրանի նախագահը հայկական «Ավետիսյան» բուժարանին 1 մլրդ թուման է նվիրաբերել
Ւրանում մուսուլմանների և ոչ մուսուլմանների գոյակցությունը խռովություններով լի տարածաշրջանի համար լավագույն օրինակ է: Այդ մասին իրանական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է ԻԻՀ նախագահի հատուկ օգնական Հոսեյն Ֆերեյդունը:
ԻԻՀ նախագահի հատուկ օգնականը Սուրբ Ծննդյան և Նոր Տարվա տոների առթիվ առողջապահության նախարարի ուղեկցությամբ, այցելելով իրանահայ համայնքին պատկանող «Ավետիսյան» բուժարան, տեղեկացրել է, որ նախագահ Հասան Ռոհանին բուժարանին 1 միլիարդ թուման է նվիրաբերել ( 1 ԱՄՆ դոլարը կազմում է շուրջ 3 հազար իրանական թուման):
Հոսեյն Ֆերեյդունը, անդրադառնալով Իրանի կրոնական փոքրամասնությունների իրավունքներին, մասնավորապես նշել է. «Փոքրամասնություն բառը չեմ ընդունում. Ճիշտ կլինի օգտագործել ոչ մուսուլման իրանցի: Ւրանում մուսուլմանների և ոչ մուսուլմանների գոյակցությունը խռովություններով լի տարածաշրջանի համար լավագույն օրինակ է»:
Նշենք, որ Իրանում ազգային փոքրամասնություններ չկան, այստեղ բոլորը համարվում են իրանցիներ: ԻԻՀ Սահմանադրության 13-րդ հոդվածի համաձայն՝ Իրանի կրոնական փոքրամասնություններ են համարվում հայերը, հրեաները և զրադաշտները, որոնք Մեջլիսում ներկայացված են իրենց պատգամավորներով, ունեն իրենց եկեղեցին, դպրոցները, մշակութային օջախները, մամուլը և այլն:
Թեմայի առնչությամբ վերլուծություն՝ Ի՞նչ դիրքորոշում ունի Իրանը ԼՂ և Ցեղասպանության հարցում. ԱՄՓՈՓՈՒՄ

Iranian president donates 1 billion tomans to Avetisian Clinic in Tehran
“The peaceful coexistence of Muslims and non-Muslims in Iran is the best example for the region ridden with unrest,” the Iranian president’s special aide Hossein Fereydoun was quoted as saying by IRNA news agency.
On the occasion of the New Year and Christmas, Hossein Fereydoun, accompanied by Iranian health minister, visited the Avetisian Clinic belonging to the Armenian community of Iran where he announced that President Hassan Rouhani donated 1 billion tomans to the medical institution (1 U.S. dollar equals 3,000 Iranian tomans).
Touching upon the rights of religious minorities in Iran, H. Fereydoun said: “I don’t accept the word ‘minority’. It would be more correct to use the expression ‘non-Muslim Iranians’. Peaceful coexistence of Muslims and non-Muslims in Iran is the best example for the region ridden with unrest”.
It is noteworthy that there are no ethnic minorities in Iran: everybody is considered an Iranian, but under Article 13 of Iran’s Constitution, the religious minorities such as Armenians, Jews, and Zoroastrians have their deputies in the Majlis, their places to hold religious assemblies (churches, etc.), cultural institutions, the press, and so on.