Մարզերում ՃԿ կենտրոններ հիմնելու աշխատանքներն ընթացքի մեջ են
Հայաստանի ԱԻ նախարարությունում այսօր տեղի է ունեցել այս տարվա առաջին ամենշաբաթյա խորհրդակցությունը, որը վարել է նախարար Արմեն Երիցյանը:
ԱԻՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, թե փրկարար ծառայության տնօրեն, գեներալ-մայոր Ս. Ազարյանը զեկուցել է հանրապետությունում գրանցված պատահարների և կատարված հանձնարարականների մասին` նշելով, որ տոնական օրերին իրականացվել է ներքին ուժեղացված ծառայություն: Մշակվել ու հաստատվել է փրկարար ծառայության 2014 թ. աշխատանքային պլանը, ինչպես նաև պատրաստվել են առաջարկություններ` ԱԻՆ միասնական տեխնիկական բազա հիմնելու ուղղությամբ: ՓԾ տնօրենը զեկուցեց նաև, որ քննարկվել են ազդարարման միասնական համակարգի հայեցակարգի մշակման հետ կապված հարցեր:
ՍՊԾ գործակալության պետ Հ. Պետրոսյանը տեղեկացրել է, որ Մոսկվայի Երկրի ֆիզիկայի ինստիտուտի մասնագետների հետ շարունակում են քննարկել Գառնիի դիտարանի դեֆորմոգրաֆի վերագործարկման խնդիրները:
ՀՀ ԱԻՆ մարզային ստորաբաժանումները և ԼՂՀ փրկարար ծառայությունն առցանց զեկուցեցին տեղերում գրանցված պատահարների և օպերատիվ իրավիճակի մասին: Ընթացքի մեջ են մարզերում ճգնաժամային կառավարման կենտրոններ հիմնելու աշխատանքները:
Խորհրդակցության ընթացքում ՀՀ ԱԻ նախարար Ա. Երիցյանը, երկարամյա անբասիր աշխատանքի և բարեխիղճ ծառայության համար, ինչպես նաև 50-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ, «Համագործակցություն հանուն փրկության» մեդալ շնորհեց ՀՀ ԱԻՆ պետական ռեզերվների գործակալության պետի տեղակալ Արեգ Խաչատրյանին:

Armenian Minister of Emergency Situations Armen Yeritsian conducted a weekly consultation at the ministry today, the press service of MES said.
Director of the Rescue Center Major General S. Azarian spoke about accidents reported in the country and work done during the holiday period. The 2014 work plan of the Recue Center has been developed and approved and proposals made for the establishment of a united technological basis. According to the Rescue Center director, issues related to the development of a united notification system have also been discussed.
The regional units of Ministry of Emergency Situations and the Rescue Service of the Nagorno Karabakh Republic reported online on the accidents and situation. Work on the creation of crisis management centers in provinces is underway.
During the consultation Minister Yeritsian presented the Cooperation for Rescue Medal to Deputy Head of the MES State Reserve Agency Areg Khachatrian for his dedicated service and on the occasion of his 50th birthday.