Գիմիշյան. Ինչո՞վ է վերադառնում Քոչարյանը` Հոկտեմբերի 27-ո՞վ, Մարտի 1-ո՞վ
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը ցանկանում է վերադառնալ քաղաքականություն, ու այդ ցանկությունն այնքան մեծ է, որ իր համար կարևոր չէ, թե ինչ հարցերով է ուշադրություն սևեռում իր անձի վրա: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ, խոսելով ՀՀ երրկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հարցազրույցի և նրա հնարավոր վերադարձի մասին, նման կարծիք հայտնեց «Քրիստոնեա-ժողովրդական վերածնունդ» կուսակցության նախագահ Սոս Գիմիշյանը:
1990 թ.-ից ի վեր չկա մի պաշտոնյա, որը, ըստ Գիմիշյանի, բարոյական հիմք ունի քննադատելու մեկ այլ պաշտոնյայի. «Բոլորն էլ շատ վատ են աշխատել, շատ թերություններ ու հանցագործություններ են թույլ տվել: Քոչարյանի իշխանության օրոք ևս ոչ պակաս հանցագործություններ են եղել, քան` այսօր: Որքան էլ Ռոբերտ Քոչարյանը ցանկանա վերադառնալ քաղաքականություն, միևնույն է չի ստացվի: Ինչո՞վ պետք է վերադառնա` Հոկտեմբերի 27-ո՞վ, Մարտի 1-ո՞վ, Կոնյակի գործարանի, Արմենթելի վաճառքներո՞վ, թե՞ բազմաթիվ քաղաքական սպանություններով, որոնք այդպես էլ չբացահայտվեցին»,- ասաց Ս. Գիմիշյանը` հավելելով, որ Ռ. Քոչարյանը լավ կազմակերպիչ է և պաշտոն ստանալու դեպքում`  կարող է լավ կազմակերպել:
Պատասխանելով հարցին, թե հնարավո՞ր է, որ Ռ. Քոչարյանը ցանկանում է դառնալ խորհրդարանական չորս ընդդիմադիր ուժերի առաջնորդ, Ս. Գիմիշյանը չհամաձայնեց` նկատելով, որ քաղաքական 4 ուժերը չեն համաձայնվի` Քոչարյանը դառնա իրենց առաջնորդ:
«Դա անհաջողության մատնվող տարբերակ է: Իհարկե, ոչինչ չի կարելի բացառել, բայց մի բան պարզ է, որ այդ ուժերը տարբեր նպատակներ են հետապնդում. ՀՅԴ-ն, ԲՀԿ-ն սերտորեն համագործակցել են Ռոբերտ Քոչարյանի հետ, այսօր էլ կարող են նրա հենարանը հանդես գալ, մնում է ՀՀՇ-ՀԱԿ և «Ժառանգությունը»»,- ասաց նա` ընդգծելով, որ Քոչարյանի վերադարձի իրական հնարավորությունը կերևա, եթե նրան վարչապետ նշանակեն:

Second Armenian President Robert Kocharian wants to return to politics and this desire is so great that it makes no difference to him how to attract attention to himself, the head of Christian and Popular Revival Party Sos Gimishian said at a meeting with reporters today when commenting on Robert Kocharian’s recent interview and the possibility of his political comeback.
Gimishian expressed an opinion that since 1990 there has been no official who has the right to criticize others. “They all worked badly and made many mistakes. Offences were committed during Robert Kocharian’s rule as well. However hard Kocharian tries to return to politics, he will fail to do it,” Gimishian noted. He described the second Armenian president as a good organizer who can organize work well if he gets the post.
When asked if Robert Kocharian can become the leader of the four opposition political forces, Sos Gimishian said that this is unlikely because the political forces will not agree to that.
“This option is doomed to fail. Of course, nothing can be ruled out, but it is obvious that these political forces pursue different goals. ARFD and Prosperous Armenia Party (BHK) cooperated closely with Robert Kocharian and he can also support them today, but there are also Heritage Party and Armenian National Congress (HAK)-Armenian All-National Movement (HHSh),” Gimishian noted.
In his words, Robert Kocharian’s comeback is possible if he manages to become prime minister, for example. “After becoming an official, he will start issuing orders and may achieve a result by means of pressure and ‘drawing’ of figures,” the speaker noted.