Բակո Սահակյանը մասնակցել է ՊԲ ռազմական խորհրդի նիստին
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը այսօր մասնակցել է Պաշտպանության բանակի ռազմական խորհրդի նիստին` նվիրված 2013թ. արդյունքների ամփոփմանը:
Իր ելույթում երկրի ղեկավարն անդրադարձել է բանակաշինության գործընթացին, նշել ձեռքբերումներն ու առկա հիմնախնդիրները:
Բակո Սահակյանն ընդգծել է, որ բանակաշինությունը եղել է, կա և կմնա մեր պետականաշինության առանցքային ուղղություններից մեկը:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի հետ սահմանում տիրող իրավիճակին` Նախագահ Սահակյանը նշել է, որ Բաքուն շարունակում է կոպտորեն խախտել զինադադարի ռեժիմը, սպառնալիքներ հնչեցնել Արցախի և Հայաստանի հասցեին, ոտնահարել միջազգային իրավունքի հիմնարար նորմերն ու սկզբունքները` հավելելով, որ հակառակորդի նման պահվածքի պայմաններում մենք պետք է լինենք ավելի զգոն, նախաձեռնությունը մշտապես պահենք սեփական ձեռքերում՝ միևնույն ժամանակ չենթարկվելով սադրանքների:
Նախագահը կոնկրետ հանձնարարականներ է տվել պաշտպանության նախարարին ու բանակի բարձրագույն սպայական անձնակազմին` զինված ուժերի առջև ծառացած խնդիրների պատշաճ լուծման ուղղությամբ:

Бако Саакян принял участие в заседание военного совета АО НКР
Президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян сегодня принял участие в заседании военного совета Армии обороны, посвященном обобщению результатов 2013 года. Об этом сообщает пресс-служба президента НКР.
В своем слове глава государства затронул процесс военного строительства, отметил достижения и существующие проблемы.
Бако Саакян подчеркнул, что военное строительство было, есть и будет одним из ключевых направлений государственного строительства в НКР.
Коснувшись ситуации на границе с Азербайджаном, президент Саакян отметил, что Баку продолжает грубо нарушать режим прекращения огня, озвучивать угрозы в адрес Арцаха и Армении, попирать фундаментальные нормы и принципы международного права, добавив, что условиях подобного поведения противника мы должны быть более бдительны, держать инициативу в собственных руках, не поддаваться при этом на провокации.
Президент дал конкретные поручения министру обороны и высшему офицерскому составу армии по должному решению стоящих перед Вооруженными силами задач.