Սեյրան Օհանյան. Գլուխ եմ խոնարհում յուրաքանչյուր զինվորի առջև
2013 թ.-ին բանակը, ևս մեկ տարի գտնվելով խրամատում, կատարեց իր մարտական խնդիրն ու մեր նվիրյալ զավակների կյանքի գնով ստիպեց հակառակորդին զերծ մնալ հարձակումներց: Հակառակորդը համոզվեց, որ սահմանին կանգնածը հայ զինվոր է, ով պայքարում է խաղաղության համար:
Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ամփոփելով անցած տարին ասաց ՀՀ Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը.
«Հակառակորդը հատկապես ակտիվ էր Տավուշում, եղան դիվերսիոն փորձեր, ցավոք, ունեցաք կորուստներ: Հենց այս պահին էլ ձեր ներկայությամբ ասում եմ, որ հպարտանում եմ բոլոր զինվորների ծնողներով, ովքեր հերոս զավակներ են լույս աշխարհ բերում: Այս պահին գլուխ եմ խոնարհում բոլոր զինվորների առաջ»,- ասաց Սեյրան Օհանյանը:
Նախարարն ընդգծեց, որ անցյալ տարին լուրջ ձեռքբերումների տարի էր.
«Հիշատակման արժանի են հատկապես մշտական աշխատանքները մարտական հերթապահության կատարելագործման ուղղությամբ: Մենք ամրապնդել ենք մարտական հենակետերում մեր ինժեներական կառույցները, ինչը նվազագույնի է բերում դիվերսիաների հնարավորությունը»,- ասաց նախարարը:
Սեյրան Օհանյանը կարևորեց նաև ՀՀ ԶՈւ համալրման նոր սկզբունքները. «Պայմանագրային սերժանտական համակարգի ձևավորմամբ ու պայմանագրայինների թվի ավելցամամբ մենք հիմք ենք ստեղծում, որ խաղաղության հաստատումց հետո անցնենք պրոֆեսիոնալ բանակի: Իսկ համալրման մյուս ճանապարհը զորակոչն է, որ այս տարի իրականացվեց նոր ձևով` վիճակահանությամ»,- ասաց նախարարն ավելացնելով, որ վիճակահանությունը բացառվեց միջնորդություններն ու հովանավորչությունը զորակոչի ժամանակ:

In 2013 the Armenian army fulfilled its combat task, forcing the enemy to refrain from aggression, Armenian Defense Minister Seyran Ohanian said at a press conference today when summarizing the 2013 results.
In his words, the enemy got evidence that the Armenian soldier safeguarding peace stands on the border.
“The enemy displayed activity, especially in Tavush. Subversive attempts were made and unfortunately we suffered losses. I state here in your presence that I am proud of those servicemen’s parents who brought up heroes. I bow my head respectfully before all the soldiers,” Ohanian said.
According to him, 2013 was a year of serious achievements. “I want to underline constant work aimed at improving combat watch skills. We reinforced engineering structures at our combat positions, which will minimize the possibility of subversive acts,” the minister said.
He stressed the importance of the new principles of re-manning the Armenian Armed Forces.
“The creation of a contract-based sergeant system and an increase in the number of contract servicemen forms a basis for the transition to a professional army following the establishment of peace. Another way to re-man the army is conscription, which was done this year in a new way - by drawing of lots. Protection and mediation were ruled out during the draft thanks to this,” the minister noted.