Արաբագետ. Եթե Սիրիայում պատերազմը շարունակվի, հայ համայնքն ավելի կնոսրանա
Սիրիական ճգնաժամն ավելի ու ավելի լուրջ մարտահրավեր է նետում ոչ միայն տարածաշրջանային, այլև` համաշխարհային կայունությանը: Եթե նախկինում ասվում էր, որ սիրիական խնդիրը զուտ մերձավորարևելյան է, ապա այժմ խնդիրը ներառում է այլ տարածաշրջաններ ևս` կովկասյան երկրներ: Լրագրողների հետ հանդիպմանը այս մասին ասաց արաբագետ Արաքս Փաշայանը` ավելացնելով, որ նույնիսկ Ադրբեջանից մեծ թվով վարձկաններ են մասնակցում սիրիական մարտերին ու հաճախ տարբեր ճակատներում պայքարում միմյանց դեմ. «Այն լուրջ դիսկուրս է առաջացրել ադրբեջանցիների շրջանում»:
Սիրիական հակամարտությունում, արաբագետի խոսքով, նույնիսկ «Ժնև 2» համաժողովից հետո չկա ոչ մի փոխզիջում. «Թեև Ժնև 2-ը միտված էր Սիրիայի հակամարտության կարգավորմանը, սակայն պետք է ասել, որ որևէ փոփոխություն չկա, ընդդիմությունն ու իշխանությունները նախկինի պես շարունակում են պնդել իրենց տեսակետները, և մինչև հիմա որևէ փոխզիջում չկա»:
Շարունակելով խոսքը` Ա. Փաշայանն ասաց, որ իրատեսական է այն` ասադականները փոխզիջումների չեն գնա, քանի որ. «Բավական զգալի առաջընթաց են գրանցել մարտերում, ինչպես նաև PR քայլերով միջազգային հանրության մոտ տպավորություն են ստեղծել, թե հակամարտության իրական մեղավորները զինյալներն են»:
Ինչ վերաբերում է սիրիական պատերազմում Հայաստանին, ապա արաբագետը նկատեց, որ Հայաստանի համար ամենամեծ մարտահրավերը հայ համայնքն է, որն անվտանգության հարց ունի լուծելու. «Նրանք նաև չեն կարողանում ապահովել կենսական նշանակություն ունեցող խնդիրներ: Եթե պատերազմը շարունակվի, պարզ է, որ հայ համայնքն ավելի կնոսրանա, և այլևս երբեք չենք ունենա այն գաղութը, որ ունեինք մինչ այժմ»:

Pashian: If war goes on, Armenian community will suffer even more
The Syria conflict is becoming a serious challenge not only to regional stability, but also stability in the world, Arax Pashian, an Arabist, told reporters today.
In her words, earlier the Syria crisis was considered a Middle East problem, whereas now it has to do with Caucasian states as well. Some of Azerbaijani mercenaries fight in Syria on the opposition’s side, while others on Bashar al-Assad’s side, thus fighting against each other, which has ‘sparked serious discussions among the Azerbaijanis,” the speaker noted.
As for the Geneva II Conference, no compromise has been reached, Arax Pashian said: “Although Genera II was convened with the aim of settling the Syria conflict, there have been no changes, and the opposition and authorities refuse to make compromises”.
The Arabist said that the Armenian community in Syria is the biggest challenge for Armenia, which has to ensure Syrian Armenians‘ security. “They fail to solve their vital issues. If the war in Syria goes on, the Armenian community will suffer even more,” A. Pashian said.