«Շփման գծում տեղի ունեցող միջադեպերը խանգարում են բանակցային գործընթացին»
ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովին, Ժակ Ֆորին և Ջեյմս Ուորլիքին, ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկին: Այս մասին տեղեկանում ենք ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Էդվարդ Նալբանդյանը և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները քննարկել են ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացն առաջ մղելու հնարավոր ուղիները:
Համանախագահները ՀՀ արտգործնախարարին ներկայացրել են Բաքվում ունեցած հանդիպումների տպավորությունները:
Նախարար Նալբանդյանը կարևորել է ադրբեջանական կողմի շարունակական սադրանքների կանխարգելման անհրաժեշտությունը և նշել է, որ Հայաստանը լիովին կիսում է համանախագահների կարծիքն առ այն, որ Հայաստանի հետ սահմանին և Ղարաբաղի հետ շփման գծում տեղի ունեցող միջադեպերը խանգարում են բանակցային գործընթացին, նվազեցնում են խաղաղության հասնելու հնարավորությունները:
Այդ համատեքստում, Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել է, որ Հայաստանը համակարծիք է Մինսկի խմբի համանախագահների հետ, որ պետք է լիարժեք իրագործել 1994 թ. մայիսին հաստատված զինադադարի և 1995 թ. փետրվարին զինադադարի ռեժիմի ամրապնդման մասին եռակողմ համաձայնությունները և կյանքի կոչել շփման գծից դիպուկահարների դուրս բերման, միջադեպերի քննության մեխանիզմի ստեղծման վերաբերյալ նախաձեռնությունները:

Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian received today the OSCE Minsk Group Co-chairs Igor Popov of Russia, Jacques Faure of France, and James Warlick of the U.S. and Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Andrzej Kasprzyk, Armenian Foreign Ministry said.
Nalbandian and the Co-chairs discussed the possible ways of promoting a peaceful resolution to the Karabakh problem.
The Co-chairs informed Edward Nalbandian about their impressions during the meetings in Baku.
Nalbandian stressed the necessity of preventing Azerbaijan’s constant provocations, saying that Armenia fully shares the Co-chairs’ opinion that the incidents on the border with Armenia and on the Line of Contact with Nagorno Karabakh troops hinder the negotiating process and reduce the prospects of establishing peace.
In this connection the Armenian foreign minister underlined that Armenia shares the Co-chairs’ opinion about the need to fully implement the trilateral agreements on the establishment of the ceasefire in May 1994 and on the strengthening of the ceasefire regime in February 1995 and to put into practice the initiatives on the withdrawal of snipers from the Line of Contact and the mechanisms of investigating border incidents.