Տավուշում, Շիրակում և Գեղարքունիքում կվերականգնվի 35 հա անտառածածկ տարածք
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել ՀՀ անտառների վերականգնման և զարգացման հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի հերթական նիստը: Այս մասին տեղեկանում ենք Կառավարության մամուլի ծառայությունից:
Ներկայացվել և ի գիտություն են ընդունվել հիմնադրամի ֆինանսատնտեսական գործունեության և 2013 թվականի ֆինանսական հաշվետվությունները:
Այնուհետև ներկայացվել են հիմնադրամի կողմից 2014 թվականին իրականացվելիք ծրագրերը: Մասնավորապես, նախատեսվում է ընթացիկ տարում Տավուշի, Շիրակի և Գեղարքունիքի մարզերում, ընդհանուր առմամբ, 35 հետկար տարածքներում իրականացնել անտառվերականգնողական աշխատանքներ: Կոտայքի մարզում շուրջ 100 հեկտար անտառածածկ տարածքներում էլ կիրականացվեն սանիտարական ձևավորման աշխատանքներ:
Մարզերում անտառների վերականագնման ծրագրերը կշարունակվեն նաև 2015 թվականին:
Միաժամանակ, 2014-ին նախատեսվում է ավարտին հասցնել Երևանի անտառտնտեսության «Էրեբունի անտառպետության» 51 հեկտար տարածքում անտառապատման ծրագիրը:
Այն իրականացվում է նոր տեխնոլոգիայով, որը թույլ կտա խուսափել հնարավոր սողանքներից: Նախորդ տարի տարածքում իրականացվել են ջրագծի և ցանկապատի կառուցման աշխատանքներ:

В Тавушской, Ширакской и Гегаркуникской областях восстановят 35 га леса
Под председательством премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна в правительстве состоялось очередное заседание Совета попечителей Фонда восстановления и развития лесов Республики Армения.
Как сообщили в пресс-службе правительства, были представлены и приняты к сведению отчет о финансово-экономической деятельности и финансовый отчет фонда за 2013 год.
Затем были представлены программы, намеченные к осуществлению фондом в 2014 году. В частности, в текущем году планируется в Тавушской, Ширакской и Гегаркуникской областях осуществить работы по восстановлению леса в общей сложности на территории 35 гектаров. В Котайкской области на лесной территории около 100 гектаров будут осуществлены санитарные работы.
Работы по восстановлению лесов в областях будут продолжены и в 2015 году. Одновременно, в 2014 году планируется довести до завершения работы по восстановлению леса на территории Эребунийского лесничества Ереванского лесного хозяйства. Они осуществляются по новой технологии, которая позволит избежать возможных оползней. В прошлом году на территории были осуществлены работы по строительству водовода и ограды.