Տավուշում, Շիրակում և Գեղարքունիքում կվերականգնվի 35 հա անտառածածկ տարածք
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել ՀՀ անտառների վերականգնման և զարգացման հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի հերթական նիստը: Այս մասին տեղեկանում ենք Կառավարության մամուլի ծառայությունից:
Ներկայացվել և ի գիտություն են ընդունվել հիմնադրամի ֆինանսատնտեսական գործունեության և 2013 թվականի ֆինանսական հաշվետվությունները:
Այնուհետև ներկայացվել են հիմնադրամի կողմից 2014 թվականին իրականացվելիք ծրագրերը: Մասնավորապես, նախատեսվում է ընթացիկ տարում Տավուշի, Շիրակի և Գեղարքունիքի մարզերում, ընդհանուր առմամբ, 35 հետկար տարածքներում իրականացնել անտառվերականգնողական աշխատանքներ: Կոտայքի մարզում շուրջ 100 հեկտար անտառածածկ տարածքներում էլ կիրականացվեն սանիտարական ձևավորման աշխատանքներ:
Մարզերում անտառների վերականագնման ծրագրերը կշարունակվեն նաև 2015 թվականին:
Միաժամանակ, 2014-ին նախատեսվում է ավարտին հասցնել Երևանի անտառտնտեսության «Էրեբունի անտառպետության» 51 հեկտար տարածքում անտառապատման ծրագիրը:
Այն իրականացվում է նոր տեխնոլոգիայով, որը թույլ կտա խուսափել հնարավոր սողանքներից: Նախորդ տարի տարածքում իրականացվել են ջրագծի և ցանկապատի կառուցման աշխատանքներ:

35 ha of forests to be restored in Armenian provinces
A regular sitting of the Board of Trustees of Armenia’ Forest Restoration and Development Fund took place today. Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan chaired the sitting, according to the press office of the government.
The report on financial and economic activities and the financial report for 2013 were given.
Then the programs to be implemented by the Fund in 2014 were presented. In particular, it is planned to restore a total forest area of 35 hectares in Tavush, Shirak and Gegharkunik provinces this year and to do sanitary work on about 100 hectares in Kotayk province.
Forest restoration will continue in 2015. It is also planned to complete forest restoration work in Erebuni forestry of Yerevan this year, during which new methods will be used to prevent possible landslides. A water line and a fence were built in the area last year.