Ռ. Մորնինգսթար. ԵԱՀԿ ՄԽ­-ն՝ որպես միջնորդ, ավելի ակտիվ է, քան նախկինում
Ցանկացած կորուստ ողբերգություն է, իսկ վերջին շաբաթների ընթացքում սահմանագծում սրացումներ են նկատվում: Այս մասին, «1նյուզ.ազ» լրատվական կայքի փոխանցմամբ, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Մորնինգսթարը:
«Մենք կոչ ենք անում կողմերին` զերծ մնալ սահմանագծին հրադադարի ռեժիմի կանոնների խախտումներից, որոնք մարդկային կորուստների են հանգեցնում»,-­ նշել է դեսպանը, հավելելով, որ նույնիսկ Սոչիի օլիմպիադայի օրերին սահմանագծում հրադադարի ռեժիմի կանոնների խախտման դեպքեր են արձանագրվում:
Դիվանագետը նշել է, որ ԱՄՆ-­ն ամեն ինչ անում է հիմնախնդրի կարգավորման ուղղությամբ, սակայն դա հեշտ չէ, որովհետև եթե դա հեշտ լիներ, ապա տարիներ առաջ արդեն լուծված կլիներ:
Մորնինգսթարն ասել է, որ ԵԱՀԿ ՄԽ-­ը՝ որպես միջնորդ, ավելի ակտիվ է, քան նախկինում:
Անդրադառնալով առաջիկայում նախագահների մակարդակով հնարավոր հանդիպմանը, վերջինս նշել է, որ այդ մակարդակով հանդիպում սպասվում է առաջիկա ամիսներին:
«Մենք հույս ունենք, որ այդ հանդիպումը կկայանա»,­- ասել է նա ու հավելել, որ հիմնախնդրի կարգավորման միակ ուղին բանակցային սեղանի շուրջ նստելն ու այնպիսի քյալերի մշակումը, որը կարող է խաղաղության հանգեցնել:

Each loss is a tragedy, while tension has increased along the border in the past few weeks, U.S. Ambassador to Azerbaijan Richard Morningstar was quoted as saying by 1news.az..
According to the ambassador, they call upon the sides to refrain from ceasefire violations resulting in human casualties. He added that ceasefire violations have been reported even during the Sochi Winter Olympics.
The U.S. does everything possible for the conflict resolution, which is not easy - otherwise the conflict would have been resolved years ago, R. Morningstar said.
In his words, the OSCE Minsk Group as a mediator is more active than it was previously.
Speaking about a possible summit of the presidents of Armenia and Azerbaijan, Richard Morningstar noted that such a meeting is expected to take place in the coming months, adding that the only way to solve the problem is to get down to negotiations and work out such measures that could lead to peace.