Նախագահին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Թայլանդի նորանշանակ դեսպանը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Թայլանդի Թագավորության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Իթթի Դիթբանյոնգը (նստավայրը՝ Մոսկվա): Այս մասին հայտնում են երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
Նախագահը շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ և հաջողություններ մաղթել մեր երկրում դիվանագիտական առաքելությունն իրականացնելու գործում: Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ դեսպան Դիթբանյոնգն իր փորձն ու կարողությունները կներդնի Հայաստանի և Թայլանդի միջև հարաբերությունների զարգացման ու ամրապնդման գործում:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ Հայաստանի և Թայլանդի միջև տարբեր ոլորտներում փոխգործակցության մեծ ներուժ կա և այդ տեսանկյունից կարևորել են երկու երկրների միջև իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնումը, տնտեսական կապերի ակտիվացումը, միջխորհրդարանական, ինչպես նաև միջազգային կառույցների շրջանակներում փոխշահավետ համագործակցությունը: Նախագահը և Թայլանդի դեսպանը հայ-թայլանդական առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման և փորձի փոխանակման տեսանկյունից հեռանկարային են համարել հատկապես ոսկերչության, գյուղատնտեսության, մշակույթի, զբոսաշրջության և մի շարք այլ ոլորտներ:
Դեսպան Իթթի Դիթբանյոնգը վստահեցրել է, որ պաշտոնավարման տարիներին կանի ամեն հնարավորը միջպետական կապերն առավել սերտացնելու և երկու ժողովուրդների՝ դարերի պատմություն ունեցող բարեկամությունն ամրապնդելու համար:

The newly-appointed Ambassador of the Kingdom of Thailand to Armenia Itti Ditbanjong (diplomatic residence in Moscow) today presented his credentials to Armenian President Serzh Sargsyan, according to the presidential press service.
The president congratulated the Thai ambassador on assuming his duties and wished him success during the diplomatic mission in Armenia. S. Sargsyan expressed hope that Mr. Ditbanjong’s knowledge and experience will contribute to the development and strengthening of relations between Armenia and Thailand.
The interlocutors shared the opinion that there is great potential for bilateral cooperation in various spheres. In this connection they attached importance to the expansion of the legal and contractual field, the promotion of economic ties between the two countries and their efficient cooperation in inter-parliamentary and international organizations. The president and Thailand’s ambassador indicated jewelry sector, agriculture, tourism, culture and some other spheres as perspective in terms of developing Armenian-Thai trade and economic relations and exchanging the experience.
Ambassador Ditbanjong stated that he will do his best to promote the interstate ties and strengthen the centuries-old friendship between the two peoples.