Վ. Փափազյան. Մաքսային միությունը քաղաքական համախմբման հարթակ է լինելու
«Մենք չենք կորցրել մեր անկախությունը, այն կա, պարզապես պետք է դրա համար պայքարել, սակայն պետք չէ ներկա ժամանակաշրջանը համեմատել 90-ականների հետ»,- «Հայաստանի այսօր ու վաղը» թեմայով քննարկման ժամանակ նման կարծիք հայտնեց ՀՀ նախկին ԱԳ նախարար Վահան Փափազյանը:
Նշենք, որ քննարկմանը մասնակցում են նախկին արտգործնախարարներ Վահան Փափազյանը, Ալեքսանդր Արզումանյանը Վարդան Օսկանյանը:
«Խնդիրը նրանում է, որ մեզ համար խնդիր է օրվա իշխանությունների վարած քաղաքականությունը: Բա ի՞նչ պետք է ստացվեր: Խնդիրը միայն այն չէ, որ ոչ լեգիտիմ իշխանությունը հենարան է փնտրում դրսում»,- ասաց նախկին ԱԳ նախարարը:
Այն, ինչ հիմա տեղի է ունենում, ըստ Վ. Փափազյանի, անվերդառնալի չէ, քաղաքականության մեջ, շարունակեց խոսքը բանախոսը, անվերադառնալի երևույթներ չկան:
«Միշտ հնարավորություն կա ինչ-որ բան շտկելու»,- ասաց նա:
Խոսելով Հայաստանի` Մաքսային միությանն անդամակցելու մասին` Վ. Փափազյանն անկեղծացավ ու ասաց, որ այդքան էլ լավ չի պատկերացնում, թե ինչ է իրենից ներկայացնում ՄՄ-ն:
«Մաքսային միությունը, կարծում եմ, քաղաքական համախմբման հարթակ է լինելու, այսինքն խնդիրը քաղաքական է լինելու և ոչ թե տնտեսական»,- ասաց նա:

V. Papazian: Customs Union will become platform of political unification
“We didn’t lose our independence, we just need to struggle for it,” ex-Foreign Minister of Armenia Vahan Papazian said today at the discussion “Armenia Today and Tomorrow”. According to him, one should not compare the current period with the 1990-s.
Ex-Foreign Ministers Alexander Arzumanian and Vartan Oskanian also participated in the discussion.
“Our problem is in the policy implemented by the current authorities. And the point is not only that the illegitimate authorities are looking for support outside the country,” Papazian noted.
In his words, there are no irreversible phenomena in politics and everything which is taking place now can be rectified later.
Speaking about Armenia’s entry into the Customs Unions, Vahan Papazian frankly said that he does not quite understand what kind of union the Custom Union is.
“I think the Customs Union will become a platform for political unification, that is, the task will be a political, rather than economic one,” the ex-foreign minister said.