Վ. Փափազյան. Մաքսային միությունը քաղաքական համախմբման հարթակ է լինելու
«Մենք չենք կորցրել մեր անկախությունը, այն կա, պարզապես պետք է դրա համար պայքարել, սակայն պետք չէ ներկա ժամանակաշրջանը համեմատել 90-ականների հետ»,- «Հայաստանի այսօր ու վաղը» թեմայով քննարկման ժամանակ նման կարծիք հայտնեց ՀՀ նախկին ԱԳ նախարար Վահան Փափազյանը:
Նշենք, որ քննարկմանը մասնակցում են նախկին արտգործնախարարներ Վահան Փափազյանը, Ալեքսանդր Արզումանյանը Վարդան Օսկանյանը:
«Խնդիրը նրանում է, որ մեզ համար խնդիր է օրվա իշխանությունների վարած քաղաքականությունը: Բա ի՞նչ պետք է ստացվեր: Խնդիրը միայն այն չէ, որ ոչ լեգիտիմ իշխանությունը հենարան է փնտրում դրսում»,- ասաց նախկին ԱԳ նախարարը:
Այն, ինչ հիմա տեղի է ունենում, ըստ Վ. Փափազյանի, անվերդառնալի չէ, քաղաքականության մեջ, շարունակեց խոսքը բանախոսը, անվերադառնալի երևույթներ չկան:
«Միշտ հնարավորություն կա ինչ-որ բան շտկելու»,- ասաց նա:
Խոսելով Հայաստանի` Մաքսային միությանն անդամակցելու մասին` Վ. Փափազյանն անկեղծացավ ու ասաց, որ այդքան էլ լավ չի պատկերացնում, թե ինչ է իրենից ներկայացնում ՄՄ-ն:
«Մաքսային միությունը, կարծում եմ, քաղաքական համախմբման հարթակ է լինելու, այսինքն խնդիրը քաղաքական է լինելու և ոչ թե տնտեսական»,- ասաց նա:

В.Папазян: Таможенный союз станет площадкой политического объединения
«Мы не потеряли свою независимость, просто за нее нужно бороться», - об этом заявил сегодня в ходе обсуждения на тему «Армения сегодня и завтра» экс-министр иностранных дел Армении Ваан Папазян. При этом он отметил, что не следует сравнивать сегодняшний период с 90-ми годами.
Отметим, что в обсуждении принимают участие также бывшие министры иностранных дел Александр Арзуманян и Вардан Осканян.
«Дело в том, что наша проблема – в политике, проводимой нынешними властями страны. Ничего другого и не могло быть. И вопрос не только в том, что нелегитимная власть ищет поддержку за пределами страны», - сказал Ваан Папазян.
По его словам, в политике нет необратимых явлений и все, что происходит сегодня, можно исправить. «Всегда есть возможность что-то исправить», - сказал В.Папазян.
Касаясь вступления Армении в Таможенный союз, Ваан Папазян откровенно заявил, что не очень хорошо понимает, что представляет собой Таможенный союз.
«На мой взгляд, Таможенный союз станет площадкой политического объединения, то есть задача будет политической, а не экономической», - заявил экс-глава МИД Армении.