Դավիթ Բաբայան. ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափի հարցը ԵՄ-ում չեն որոշում
Հայաստան-Եվրամիություն խորհրդարանական համագործակցության կոմիտեի` Ստրասբուրգում կայացած նիստն ավարտվել է անարդյունք. համատեղ հայտարարության հարցում կողմերն այդպես էլ փոխըմբռնման չեն եկել, իսկ փաստաթուղթն այդպես էլ չի ստորագրվել: Նշվում է, որ հայտարարության` ԼՂ հիմնախնդրին վերաբերող հատվածում տեղ են գտել այնպիսի ձևակերպումներ, որոնց առկայությունը թույլ չի տվել հայկական կողմին ստորագրելու դրա տակ:
Aysor.am-ի հետ զրույցում, ԼՂՀ նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանն այս առնչությամբ նշեց, որ նորմալ է վերաբերում է հայկական պատվիրակության որոշմանը:
«Եթե նման փաստաթղթերում, որոնք պարտադիր իրավական ուժ չունեն, հիմնախնդրի վերաբերյալ, մեզ համար ոչ շահեկան դրույթներ են պարունակում, ապա ինչու չէ` պետք է կտրուկ որոշումների գնալ: Ես դրանում խնդիր չեմ տեսնում»,- ասաց բանախոսը:
Հարցին, թե Եվրախորհրդարանի որոշ ներկայացուցիչներ բարձրացրել էին նաև ԵԱՀԿ ՄԽ ձևաչափի փոփոխման հարցը, մասնավորապես, Ֆրանսիային ԵՄ-ով փոխարինելու հարցը, ինչպե՞ս եք վերաբերում դրան, Դ. Բաբայանը պատասխանեց. «Նախ Եվրախորհրդարանի պատգամավորները չեն որոշում, թե ով ում փոխարինի, երկրորդ, օրակարգում ձևաչափի փոփոխման հարց առհասարակ չկա, ամեն դեպքում` Ֆրանսիան իր մանդատից հրաժարվելու հարց չի բարձրացրել»:
Հարցին, այդ դեպքում ինչո՞վ է պայմանավորված հարցի բարձրացումը, վերջինս ասաց, որ դրանում նկատելի է «ադրբեջանական հետքը»:
«Վերջին շրջանում անընդհատ տեղեկություններ են ստացվում Ադրբեջանի կողմից եվրոպացի չինովնիկների, պատգամավորների ֆինանսավորման մասին, դրա մասին նույնիսկ եվրոպական կառույցներում են խոսում: Ադրբեջանն ամեն ինչ անում է` բանակցությունների գործընթացը լրիվ այլ` անորոշ, խճճված հուն տեղափոխելու համար»,- հավելեց նա:

The meeting of the EU-Armenia Parliamentary Cooperation Committee has not produced results: the sides did not reach understanding on a joint statement and no document has been signed. It was stated that the statement’s section on the Nagorno Karabakh problem contained such formulations that prevented the Armenian side from signing the document.
During a talk with Aysor.am, the spokesman for the NKR president David Babayan said that he assesses the Armenian delegation’s decision as normal.
“If such non-binding documents contain the Karabakh problem-related provisions that are not advantageous to us, why not make a drastic decision. I see no problem here,” he noted.
In response to the question about his attitude to the fact that some members of the European Parliament voiced the issue of changing the format of the OSCE Minsk Group, particularly replacing France with the EU, David Babayan replied: “First of all, it is not European Parliament members who decide who should replace whom, secondly, there is no issue of the format change on the agenda, in any case France did not raise the issue of giving up its mandate”.
When asked why the issue was raised, Babayan said that an “Azerbaijani track” can be seen here.
“Information about Azerbaijan’s funding of European officials and deputies has been received recently. There are rumors about that even in sEuropean organizations. Azerbaijan does it best to put the negotiations on an uncertain, confused path,” David Babayan said.