ԻՒՀ դեսպան. ԼՂ հակամարտության լուծման միակ ճանապարհը խաղաղ կարգավորումն է
«Իրանը չի կարող իր շուրջն առկա հակամարտությունների հանդեպ անտարբեր լինել»,- այդ մասին իրանական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում նշել է Ադրբեջանում ԻԻՀ դեսպան Մոհսեն Փաքայինը:
Իրանի դեսպանը, անդրադառնալով ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում Թեհրանի ունեցած դիրքորոշմանը, մասնավորապես պատասխանել է. «Իրանի սահմանների անվտանգությունը կապված է տարածաշրջանի երկրների անվտանգության հետ. Մենք չենք կարող մեր շուրջն առկա հակամարտությունների հանդեպ անտարբեր լինել»:
Շարունակելով խոսքը՝ դեսպան Փաքայինը հավելել է. «ԼՂ հակամարտության մեջ ներգրավված կողմերի հետ հարաբերություններ ունենալը և հավասարակշռված քաղաքականություն վարելը կարևոր գործոն է, որը նպաստում է հակամարտության լուծմանը: Մենք համոզված ենք, որ ԼՂ հակամարտության լուծման միակ ճանապարհը խաղաղ կարգավորումն է»:

Iranian ambassador: Karabakh conflict can be settled only peacefully
Iran cannot be indifferent to the conflicts existing in the region, Iranian Ambassador to Azerbaijan Mohsen Pak Ayeen said.
In an interview with IRNA news agency, the ambassador said that “Iran’s security is related to the security of regional countries”. “We cannot remain indifferent to the conflicts existing around,” he noted.
‘The relations with the countries involved in the Karabakh conflict and a balanced policy are an important factor which contributes to the conflict resolution. We are sure that a settlement by peaceful means is the only way to resolve the Karabakh conflict,” the Iranian ambassador said.