Բ. Սահակյան. Բաքվի ապակառուցողական քաղաքականությունն ամենամեծ խոչընդոտն է
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր այցելել է արտաքին գործերի նախարարություն և մասնակցել 2013թ. գործունեության արդյունքների ամփոփմանը և 2014թ. աշխատանքներին նվիրված խորհրդակցությանը:
Զեկույցներով հանդես են եկել արտգործնախարար Կարեն Միրզոյանը, գերատեսչության տարբեր ստորաբաժանումների պատասխանատուներ: Այս մասին հայտնում են Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի
Երկրի ղեկավարն իր խոսքում նշել է, որ Արցախի արտաքին քաղաքականության հիմքում այսուհետ էլ կլինի բազմաուղղվածությունը՝ ազդեցիկ պետությունների և ուժային կենտրոնների հետ փոխլրացման վրա հիմնված հավասարակշռված քաղաքականության վարումը:
Բակո Սահակյանի խոսքով` Բաքվի ապակառուցողական քաղաքականությունը հանդիսանում է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ամենամեծ խոչընդոտը՝ սպառնալով տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության պահպանմանը:
Խոսելով խաղաղ կարգավորման գործընթացի մասին՝ Նախագահ Սահակյանն ընդգծել է, որ ԼՂՀ-ն հետևողական է լինելու բանակցային լիարժեք ձևաչափի վերականգնման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներում, այդ թվում՝ շահագրգիռ ատյաններում բարձրաձայնելով, որ առանց պաշտոնական Ստեփանակերտի լիարժեք մասնակցության բանակցությունների բոլոր փուլերին անհնարին կլինի հասնել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության համապարփակ կարգավորման:
Անդրադառնալով Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման գործընթացին՝ Նախագահը նշել է, որ այստեղ տեսանելի են դրական զարգացումներ, ինչը և ոգևորիչ է, և պարտավորեցնող: Ոգևորիչ` այն առումով, որ Արցախի հանրապետության ճանաչման գործընթացն առաջ է ընթանում և վկայում է նրա կայացած ժողովրդավարական պետություն լինելու մասին` միաժամանակ հանդիսանալով Արցախի միջազգային ճանաչման կարևոր հիմքերից մեկը: Պարտավորեցնող, որովհետև գրանցված դրական դինամիկան անհրաժեշտ է պահպանել նաև հետագայում:
Երկրի ղեկավարը համապատասխան հանձնարարականներ է տվել արտաքին գործերի նախարարության ներսում աշխատանքների արդյունավետ կազմակերպման, առկա թերությունների վերացման ուղղությամբ՝ հավելելով, որ պետությունն էլ իր հերթին կանի հնարավորը գերատեսչության առջև ծառացած խնդիրների, անձնակազմի աշխատանքային ու սոցիալական պայմանների բարելավման հարցերի լուծմանն աջակցելու համար:

President of the Nagorno Karabakh Republic Bako Sahakian participated in a consultation held at Foreign Ministry to summarize the work done in 2013 and discuss further activities in 2014, according to the press service of the NKR President’s Office.
Bako Sahakian said that the multi-vectoral principle will continue to be the basis of Artsakh’s foreign policy: a balanced, complementary policy will be implemented with respect to influential states and centers of power.
According to Sahakian, Baku’s destructive policy is the biggest obstacle to the settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict and endangers regional peace and stability.
When speaking about a peaceful resolution to the conflict, Bako Sahakian stressed that the NKR will continue to do consistent work aimed at restoring the efficient format of negotiations, particularly by persuading the interested structures that it is impossible to achieve a comprehensive resolution to the Azerbaijani-Karabakh conflict without official Stepanakert’s participation in all the stages of the negotiating process.
As for the international recognition of the Republic of Artsakh, the president underlined the positive tendencies, which inspire and also mpose responsibility.
“They inspire in the sense that the recognition process of the Republic of Artsakh is moving forward, showing that we are an established democratic state, which is an important basis for Artsakh’s international recognition. It imposes responsibility because we should keep the positive dynamics in the future as well,” the NKR president said.
He gave instructions for efficient organization of the MFA’s work and elimination of the shortcomings, noting that the state will do its best to help solve the ministry’s problems and improve the social and working conditions of its staff.