Ճանապարհային ոստիկանությունը` մահացած մարդկանց տուգանելու մասին
Մամուլում հրապարակված «ՃՈ-ն տուգանել է մահացած անձանց» հոդվածի կապակցությամբ ՃՈ-ն տեղեկացնում է, որ տեսանկարահանող և լուսանկարահանող սարքերով հայտնաբերված իրավախախտումների գործերով որոշումները կայացվում է Ճանապարհային ոստիկանության էլեկտրոնային ռեգիստրում գրանցված տրանսպորտային միջոցի սեփականատիրոջ նկատմամբ:
«Ինչ վերաբերում է այն հանգամանքին, որ որոշում է կայացվել մահացած անձի անվամբ, ապա պատճառը տվյալ տրանսպորտային միջոցի մահացած սեփականատիրոջ ժառանգի կողմից (իսկ եթե տրանսպորտային միջոցն օտարվել է, ապա այն ձեռք բերող անձի կողմից) տրանսպորտային միջոցը սահմանված կարգով գրանցման (վերահաշվառման) չներկայացնելն է, ինչի արդյունքում Ճանապարհային ոստիկանության էլեկտրոնային ռեգիստրում տրանսպորտային միջոցը մնացել է գրանցված մահացած անձի անվամբ:
Քաղաքացիներին կրկին կոչ ենք անում լրատվամիջոցներով մեղադրական տեղեկատվություն տարածելուց առաջ ճշտել այդ տեղեկատվության իսկությունն ու բուն պատճառը, առավել ևս, որ հաճախ պատճառը հենց քաղաքացիների կողմից պարտականությունների ոչ պատշաճ կատարումն է»,- ասված է ՃՈ տարածած հաղորդագրության մեջ:

Дорожная полиция Армении комментирует случай с «оштрафованным покойником»
Дорожная полиция Армении сообщает в связи с опубликованной в СМИ статьей «Дорожная полиция оштрафовала покойников», что по выявленным с помощью видеокамер наружного наблюдения правонарушениям решения принимаются в отношении владельцев транспортных средств, зарегистрированных в электронной базе данных Дорожной полиции.
«Что касается того обстоятельства, что принято решение в отношении умершего лица, то причина в том, что наследник умершего владельца данного транспортного средства не представил в установленном порядке транспортное средство для регистрации (а если транспортное средство отчуждено, то приобретшее его лицо), в результате чего в электронном регистре Дорожной полиции транспортное средство осталось зарегистрированным на имя умершего лица», - отмечается в заявлении Дорожной полиции.
Дорожная полиция Армении вновь призывает граждан, прежде чем распространять через средства массовой информации подобные сведения, уточнять их достоверность и причину, тем более что часто причиной является именно ненадлежащее исполнение гражданами своих обязанностей.