Իգիթյան. Արցախի անվտանգությանը հարցն ավելի վատ է, քան մինչև սեպտեմբերի 3-ը
«Մենք Մաքսային միություն մտանք Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգությունն ապահովելու համար, սակայն ես կարծում եմ, որ սեպտեմբերի 3-ից հետո անվտանգության հարցն ավելի վատ է, քան` մինչև սեպտեմբերի 3-ը»,- լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք հայտնեց ՀՀՇ կուսակցության նախաձեռնող խմբի անդամ Հովհաննես Իգիթյանը:
Նա օրինակ բերեց Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանին զենքի, ուղղաթիռների վաճառքը: Հ. Իգիթյանը կարծում է, որ Ռուսաստանը պետք է հայտարարի, որ Հայաստանը իր ռազմավարական դաշնակիցն է և գոնե մի փոքր պետք է արտոնություններ տրվեն Հայաստանին և հայերին:
Ասուլիսին մասնակից ԱԺ Հանրապետական խմբակցության պատգամավոր Արտակ Զաքարյանը համաձայնեց, որ ՄՄ անդամակցումը կապված է Ղարաբաղի անվտանգության հետ, սակայն հավելեց, որ այլ կոմպենենտներ ևս կան:
«Ադրբեջանը մեզ խանգարել է բոլոր ինտեգրացիոն գործընթացներում: Ադրբեջանը շատ լավ հասկանում է, որ Ղարաբաղի անվտանգության և հետագա կարգավորման գործընթացը Հայաստանը տանում է դեպի լայն ինտգեգրացիոն գործընթացներ, որտեղ Ղարաբաղը հաշվի է առնվելու: Իսկ եթե Ղարաբաղն էլ լիարժեք մաս կազմի ինտեգրացիոն գործընթացին, ապա ավելի բարդ է լինելու այն լուծումը, որը պատկերացնում է Ադրբեջանը: Այսինքն՝ ռազմական լուծումը, որը ցանկանում է Ադրբեջանը, բացառվում է»,- ասաց Ա. Զաքարյանը:

Артак Закарян: Военное решение карабахского вопроса исключено
«Мы вошли в Таможенный союз для обеспечения независимости Нагорного Карабаха, однако я считаю, что с вопросом безопасности ситуация намного хуже, чем до 3 сентября», - заявил журналистам представитель АОД Ованнес Игитян.
Он привел в пример продажу Россией оружия и вертолетов Азербайджану, отметив, что Россия должна заявить, что Армения является ее стратегическим союзником и предоставить определенные преференции.
В свою очередь, депутат парламента Армении от Республиканской партии Артак Закарян заявил, что Азербайджан препятствовал участию Армении в интеграционных процессах.
«Азербайджан прекрасно понимает, что вопрос безопасности Карабаха и дальнейшего урегулирования Армения ведет в сторону широких интеграционных процессов, где Карабах будет учитываться. Если Карабах становится полноценной частью интеграционных процессов, то решение, представляемое Азербайджаном, будет затруднено. То есть, военное решение вопроса, чего желает Азербайджан, исключается», - сказал А.Закарян.