Իգիթյան. Արցախի անվտանգությանը հարցն ավելի վատ է, քան մինչև սեպտեմբերի 3-ը
«Մենք Մաքսային միություն մտանք Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգությունն ապահովելու համար, սակայն ես կարծում եմ, որ սեպտեմբերի 3-ից հետո անվտանգության հարցն ավելի վատ է, քան` մինչև սեպտեմբերի 3-ը»,- լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք հայտնեց ՀՀՇ կուսակցության նախաձեռնող խմբի անդամ Հովհաննես Իգիթյանը:
Նա օրինակ բերեց Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանին զենքի, ուղղաթիռների վաճառքը: Հ. Իգիթյանը կարծում է, որ Ռուսաստանը պետք է հայտարարի, որ Հայաստանը իր ռազմավարական դաշնակիցն է և գոնե մի փոքր պետք է արտոնություններ տրվեն Հայաստանին և հայերին:
Ասուլիսին մասնակից ԱԺ Հանրապետական խմբակցության պատգամավոր Արտակ Զաքարյանը համաձայնեց, որ ՄՄ անդամակցումը կապված է Ղարաբաղի անվտանգության հետ, սակայն հավելեց, որ այլ կոմպենենտներ ևս կան:
«Ադրբեջանը մեզ խանգարել է բոլոր ինտեգրացիոն գործընթացներում: Ադրբեջանը շատ լավ հասկանում է, որ Ղարաբաղի անվտանգության և հետագա կարգավորման գործընթացը Հայաստանը տանում է դեպի լայն ինտգեգրացիոն գործընթացներ, որտեղ Ղարաբաղը հաշվի է առնվելու: Իսկ եթե Ղարաբաղն էլ լիարժեք մաս կազմի ինտեգրացիոն գործընթացին, ապա ավելի բարդ է լինելու այն լուծումը, որը պատկերացնում է Ադրբեջանը: Այսինքն՝ ռազմական լուծումը, որը ցանկանում է Ադրբեջանը, բացառվում է»,- ասաց Ա. Զաքարյանը:

“We are going to join the Customs Union for ensuring the security of Nagorno Karabakh, but I think the situation with security is worse than it was before September 3,” the member of Armenian All-National Movement (HHSh) Hovhannes Igitian told reporters today.
He cited the example of the sale of arms and helicopters by Russia to Azerbaijan, saying that Russia should declare that Armenia is its strategic partner and give certain preferences.
Deputy of the Republican Party of Armenia (HHK) parliamentary faction Artak Zakarian said for his part that Azerbaijan hindered Armenia’s participation in integration processes.
‘Azerbaijan understands clearly that Armenia is leading Karabakh’s security and further resolution towards wider integration processes where Karabakh will be taken into account. If Karabakh becomes part of the integration processes, this will obstruct the decision put forward by Azerbaijan. In other words, the problem’s military solution desired by Azerbaijan is ruled out,” Artak Zakarian noted.